Büyükşehir’le aktif yaşa, hayattan kopma

Büyükşehir, çınarlarımızın aktif ve mutlu yaş alması için hayatın her alanında ve her anında yanlarında olmaya devam ediyor

Büyükşehir’le aktif yaşa, hayattan kopma

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Hayatın İçindeyim Projesi” kapsamında 65 yaş üstü vatandaşların sosyal ve kültürel etkinlikler içinde yer almasını sağlıyor. Bu bağlamda Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Darıca Balyanoz Eğitim Tesisleri’nde eğlenceli bir kamp programı hazırladı. Projede yer alan vatandaşlar, Balyanoz Eğitim Tesisleri’nde ileri yaş egzersizleri, eğitim ve müzik dinletisinin yer aldığı yüksek motivasyonlu bir kamp geçirdi.

SOSYALLEŞME VE SPOR YAPMA

Aktif ve sağlıklı yaşlanmayı hedef edinen “Hayatın İçindeyim Projesi” kapsamında söyleşiler, ileri yaş egzersizleri, sağlıklı yaş alma ve sosyokültürel faaliyetler gerçekleştirildi. İleri yaş alan vatandaşların sosyalleşmelerine yönelik gerçekleşen kampta bireyler sabah sahil kenarında egzersizle güne başladı. Hazırlanan programda ileri yaş gruplarında sağlıklı beslenme ve obezite konulu eğitim düzenlendi. Ağaçların gölgesinde kitap okuyan bireyler gün içerisinde masa tenisi ve basketbol oynama fırsatı da buldu. Akşam yemeklerini gün batımında yiyen vatandaşlar ardından müzik dinletisi ve film gösterimiyle keyifli vakit geçirdi.

 

SAĞLIKLI VE KEYİFLİ YAŞ ALMA

Büyükşehir Belediyesi vatandaşın sağlıklı, sosyal ve keyifli yaş almaya dayalı faaliyetler içinde bulunmasını sağlayarak, bireyin fonksiyonel bağımsızlığının artmasına büyük ölçüde vesile oluyor. Bu kapsamda düzenlenen kamp programı çerçevesinde Büyükşehir diyetisyenleri; “İleri yaş grubu ve aday bireylerde sağlıklı yaş almak nedir, nasıl hayata geçirilir?” başlığı altında eğitim verdi. Eğitimde yaş almaya bağlı vücudun yapı ve işlevlerinde oluşan değişikliklerin beslenmeye etkileri ve korunma yolları, yaşam biçiminde oluşan değişikliklerin beslenmeye olumsuz etkisi ve korunma yolları, kronik hastalıklar, bulundukları riskli faktörler, kullanılan ilaçların etkileri ve hastalıklarda beslenmenin nasıl olması gerektiğini anlattı.

DOĞRU BESLENMENİN ÖNEMİ

Ayrıca eğitimde, “Obezite nedir?”, “Tanısı, beslenme tedavisi ve korunma yolları nelerdir?”, “Vücudumuzu ve özellikle de sindirim sistemimizi bilmenin sağlıklı yaş almaktaki önemi nedir?”, “Doğru bilinen yanlış beslenme davranışları ve sağlıklı beslenme nasıl sağlanır?”, “Egzersiz yapmanın ve hareketli yaşamanın faydaları nelerdir?”, Sağlıklı yemek tabağı nasıl oluşturulmalıdır?” gibi konular katılımcılara anlatıldı.

BAŞVURU İÇİN BU LİNKE TIKLAYIN

Büyükşehir’in “Hayatın İçindeyim Projesi” Kocaeli il sınırları içerisinde ikamet eden 65 yaş ve üstü bireylere hitap ediyor. Sosyal ve kültürel etkinlikler içinde yer almak isteyen vatandaşlar, https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/SosyalHizmetler/HayatinIcinden linkinden başvuru yapabilir.

 

İLGİLİ
HİZMET

Hayatın İçindeyim

Kocaeli’de ikamet eden 65 yaş üstü zihni bütünlük sahibi, kendini geliştirmek isteyen vatandaşlar için sosyal aktivite ve hobi kulüpleri aracılığıyla sağlıklı, sosyal, keyifli yaş almaya dayalı, aktif yaşlanma programıdır.

Hayatın İçindeyim

Yaşlı bireylerin sosyal aktivite ve hobi kulüpleri aracılığı ile yeniden üreterek özgüven kazanmalarını ve yalnızlık duygusundan kurtularak kendilerini keşfetmelerini sağlamak, aktif yaşlanmalarına destek olmak amacı ile verilen hizmetlerdir.

 • Kocaeli’de ikamet eden 65 yaş üstü zihni bütünlük sahibi bireyler,
 • Hareket kısıtlılığı olmayan bireyler,
 • Aktif yaşlanma programlarına sağlık durumu yeterli olan kişiler.
   

65 yaş üstü bireyler https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/SosyalHizmetler/HayatinIcinden linkine tıklayarak formu doldurarak başvurabilir veya 153 Çağrı Merkezi üzerinden kayıt yaptırabilirler.

Hayatın İçindeyim Projesi Hobi Kulüplerimiz nelerdir?

 • Akademi Kulübü; bireylerin hayatları boyunca eksik kaldıklarını düşündükleri ve almayı istedikleri eğitimler uzman kişiler tarafından sunulmaktadır.
 • Yeşil Sevenler Kulübü; bireyleri, şehir hayatından çıkararak yeşille tekrar tanıştırmak hedeflenmektedir.
 • Sağlıklı Yaşam Kulübü; Sağlıklı beslenme ve sağlıkla ilgili seminer, eğitim, bilgilendirme ve destek çalışmaları yapılmaktadır.
 • Sanat Kulübü; bireylerin yaşlılık sürecinde ilgi alanlarına göre tercih edebilecekleri alanlarda sanatsal faaliyetler düzenlenmektedir.
 • Kültür Kulübü; çeşitli kültürel etkinlik ve aktiviteler yapılmaktadır.
 • Torun kulübü; yaşlıların tecrübelerini genç kuşaklara aktarma fırsatını bulmaları ve kuşaklar arası dayanışmayı arttırmak amaçlanmaktadır.
 • Beş Çayı Kulübü; bireylerin kendi arkadaşları ile görüşüp sohbet edebileceği, akranlarıyla ortak noktalarda buluşup dostluklar kurabileceği çalışmalar yapılmaktadır.

Bu içerik 05-06-2024 10:57'da eklendi.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!