Büyükşehir’den 727 eve bayram temizliği

Büyükşehir Evde Bakım Hizmetleri birimi yaşlı, engelli ve kendi ihtiyacını karşılayamayan 727 haneye bayram öncesinde ev temizliği hizmeti verdi

Büyükşehir’den 727 eve bayram temizliği

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde yaşlı ve engelli bireylerin hizmetine aralıksız devam ediyor. Yaşlılık, engellilik veya hastalık sebebi ile ihtiyaç sahibi olan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan bireylere Evde Bakım çatısı altında ev temizliği ve öz bakım hizmeti sunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesinde de evde bakım hizmetleri ile vatandaşın yanında oldu. Bu kapsamda 727 eve bayram öncesinde temizlik çalışması hizmeti verildi.

KÖŞE BUCAK TEMİZLENİYOR

Kurban Bayramı öncesi çalışmalarını hızlandıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Evde Bakım hizmetleri il genelinde 727 haneye detaylı temizlik çalışması gerçekleştirdi. Çalışma kapsamında yerler süpürülüyor, siliniyor, pencere, masa, kapı ve çerçevelerin tozu alınıyor. Ayrıca mutfak, tuvalet ve banyolarda da temizlik çalışması yapılıyor. Kurban Bayramı’nda gelecek misafirlerini karşılamanın huzurunu yaşayacak olan büyüklerimiz hizmetten oldukça memnun.

‘BİR İSTEĞİN VAR MI?’

Kurban Bayramı öncesi İzmit’te ikamet eden 80 yaşında Nebahat Yetimaslan’ın evinde de temizlik çalışması yapıldı. Doğma büyüme İzmitli olduğunu söyleyen Nebahat Yetimaslan, “Kurban Bayramını seviyorum eskiden gelenimiz gidenimiz olurdu kurban etimizi herkese dağıtırdık. Artık yalnızım Allah razı olsun Büyükşehir Belediyesi yalnız bırakmıyor. Bu sebeple Büyükşehir’e ve ilgili herkese teşekküre ediyorum. Pazartesi ve perşembe günleri sıcak yemek geliyor, ayda bir kez temizlik için geliyorlar, 3 ayda birde derin temizliğe geliyorlar. En önemlisi de refakat hizmetleriyle yalnız kalmıyorum. Büyükşehir’in bu hizmetinden çok memnunum, gelen herkesten elimden tutan herkesten Allah razı olsun. Birbirine destek olmak, kenetlenmek, geniş bir aile olabilmek demek, devletim bize bunu hissettiriyor. İyi ki başvurmuşum hiç yalnız kalmıyorum. Bayramda birbirimizi ziyaret etmeyi seviyorum, ailemle birlikte dolaşmayı büyük aile olduğumuzu göstermeyi çok seviyorum. İmkân oldukça yaşlıların ziyaret edilmesi gerekir bende artık yaşlıyım kapım çalınsın çok istiyorum. Kapımı çalıp bir isteğin var mı? diye soran Geniş Aileme çok teşekkür ediyorum” diyerek duygularını ifade etti.

EVDE BAKIM HİZMETİ
Yaşadığı ortamın temizliğini yapabilecek durumda olmayan, sosyal destek sistemi zayıf veya ücret karşılığında bu hizmeti alabilecek gücü bulunmayan vatandaşlarımız için hayata geçirilen hizmetten yararlanabilmek için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 153 Çağrı Merkezi ile irtibata geçmek yeterli. Başvuru yapan bireylerin evine sosyal incelemeye gidiliyor. İnceleme sonucu onay verilen tüm birey ve ailelere temizlik ekipleri tarafından periyodik olarak hizmet veriliyor.

İLGİLİ
HİZMET

Evde Bakım Ev Temizliği Hizmeti

Yaşadığı ortamın temizliğini yapabilecek durumda olmayan, sosyal destek sistemi zayıf veya ücret karşılığında bu hizmeti alabilecek gücü bulunmayan yaşlı, engelli ve hasta vatandaşlarımızın evlerinde verilen temizlik hizmetidir.

Evde Bakım Ev Temizliği Hizmeti

Yapılan sosyal inceleme sonucunda Değerlendirme Kurulu tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler faydalanabilir.

153 Çağrı Merkezi, Sosyal Medya hesapları, E-Mail, Evrak Kayıt ve İhbar yolu ile ulaşılarak, TC. kimlik numarası, adres ve telefon bilgileri ile talep bildiriminde bulunulması gerekmektedir.

 • Alanında uzman personeller tarafından gerçekleştirilen sosyal inceleme sonrasında hazırlanan rapor doğrultusunda Değerlendirme Kurulu tarafından yapılmaktadır. Yapılan sosyal incelemeler aynı adreste ikamet ettiği belirlenen tüm bireyleri kapsamaktadır.

 

Başvurunun Sonuçlanması ve Hizmet Aralıkları

 • Değerlendirme Kurulu tarafından alınan kararlar, ilgili kişinin telefonuna ‘SMS’ yoluyla bildirilmektedir.
 • Değerlendirme sonucunda belirlenen ölçütlere uyan ailelere ayda bir veya üç ayda bir olmak üzere hizmet verilmeye başlanmaktadır. 1 yıl süre ile devam ettirilen hizmetin içeriğinde belirlenen periyotlarda genel temizlik, ince temizlik ve yıllık temizlik hizmeti verilmekte olup aileler onay tarihi itibariyle 1 hafta içerisinde ilk hizmetlerini almaktadırlar.

 

Hizmet Esasları

 • Ev temizliği hizmetinden öncelikle dezavantajlı grupta yer alan (hasta, yaşlı, engelli vb.) bireylerin faydalanması esastır.
 • Serbest çalıştığını beyan eden bireylerin aylık gelirleri, meslek gruplarının piyasa ücretleri baz alınarak hesaplanır.
 • Hanede eğitimini ve askerlik hizmetini tamamlamış, sağlık problemi bulunmadığı halde iş başvurusu bulunmayan bireyler, hane geliri hesaplamasında asgari ücret kazanan birey olarak değerlendirilir.
 • Piyasa değeri bakımından kişinin sosyo-ekonomik durumunu değiştiremeyecek değerde taşıt ya da gayrimenkulü bulunması sosyal yardım hakkını engellemez.

Başvurunuz neden reddedilir?

 • Hanede kişi başına düşen gelirin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Yardım Esasları Yönetmeliğinde belirlenen kriterlerin üzerinde olması,
 • Hanede ya da yakın çevrede temizlik yapabilecek sağlıklı birey bulunması,
 • Aile apartmanında yaşamak suretiyle sosyal desteği olması,
 • Ücretli olarak temizlik yaptırabiliyor olması,

 

Hanede ikamet eden bireylerden herhangi birinin;

 • Faal vergi levhası olması,
 • Kira getirme potansiyeli olan gayrimenkulü (ev, iş yeri vs.) olması,
 • Taşıt sahibi olması,
 • Çelişkili veya eksik beyanda bulunması.

Bu içerik 15-06-2024 09:01'da eklendi.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!