Büyükşehir Konservatuvar öğrencisi olmak ayrıcalıktır

Öğrenciler, Büyükşehir Belediye Konservatuvarında aldıkları sanat eğitimini yıl sonu etkinliklerinde başarı ile gözler önüne serdi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı 2023-2024 eğitim-öğretim dönemini tamamladı. Başarılı bir eğitim dönemi geçiren Büyükşehir Konservatuvarı, bir yıllık eğitimini yılsonu gösterileriyle taçlandırdı. Öğrenciler, sergi ve gösterilerde Büyükşehir Belediye Konservatuvarında aldıkları kaliteli sanat eğitimini gözler önüne serdi

MÜZİK BÖLÜMÜ VE SINIFLARININ KONSERLERİ

Konservatuvarın Batı Müziği Bölümlerindeki Sınıf Konserleri, mayıs ayının son haftasında başladı. Bu çerçevede ilk konseri Batı Müziği Şan Bölümü’nde eğitim alan öğrenciler verdi. Bu konseri 2 Haziran Pazar günkü Çello ve Keman Bölümü öğrencilerinin konseri takip etti. Ardından 3 Haziran Pazartesi günü Klarnet ve Flüt Bölümü, 4 Haziran Salı günü Çocuk Korosu, 5 Haziran Çarşamba günü Piyano Bölümü,7 Haziran Cuma günü Piyano Bölümü Mezuniyet Konseri, 8 Haziran Cumartesi günü Batı Müziği Bölümü Mezuniyet Konseri (Flüt, Keman, Çello, K.Gitar, E. Gitar) ile 9 Haziran Pazar günü Türk Müziği Bölümü Mezuniyet Konseri ve Ney Sınıfı Bölümü öğrenci konseri düzenlendi. Müzik bölümü öğrencilerinin gösterilerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü’nün içinde yer alan Dr. Şefik Postalcıoğlu Salonu ev sahipliği yaptı. Başarı ve disiplinleriyle göz dolduran öğrenciler, kendilerini izlemeye gelen başta aileleri olmak üzere eğitmenlerini gururlandırdı.

GÜZEL VE GELENEKSEL SANATLARIN SERGİLERİ

Güzel Sanatlar ve Geleneksel Sanatlar Bölümlerinin yılsonu sergileri 4 Haziran Salı günü Seka Sanat İhtisas Merkezi’nde açıldı. Toplam 230 eserin yer aldığı sergide ağırlıklı olarak Anadolu Medeniyetleri ve Türk İslam Kültürü teması üzerinde duruldu. Sergide ebru sanatıyla yapılan iki Kudüs çalışması yer aldı. Güzel Sanatlar Bölümü ise eserlerinde doğa ve insan temasını işledi. Çinilerde ağırlık olarak 16. Yüzyıl İznik teması gözlerden kaçmadı. Seramik branşı ise büyük oranda Anadolu Medeniyetleri ve Selçuklu temasını taşıdı. Minyatür sanatındaki serbest çalışmaları bazı esinlenmeler takip ederken, Osmanlı klasik çağı ve 17. 18. yüzyıl batılılaşma etkisindeki buketler sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

GEBZE RESİM BÖLÜMÜ ÇALIŞMALARIYLA GÖZ DOLDURDU

Bunun yanı sıra Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Gebe Resim Bölümü’nün yıl sonu sergisi de sanat severlerin büyük beğenisini gördü. Bölüm öğrencileri eğitmenleri gözetiminde ortaya çıkarttıkları birbirinden güzel çalışmalarını izleyenlerin beğenisine sundu.

BALE BÖLÜMÜ’NDEN BAŞARILI RESİTAL

Konservatuar Bale Bölümü de düzenlediği resital ile geleceğin balet ve balerinlerini yetiştirdiğini bir kez daha kanıtladı. SDKM Büyük Sahnede gerçekleşen Bale Bölümü Yıl Sonu Resitaline; öğrenci velileri, vatandaşlar ve eğitmenler katıldı. 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Büyükşehri Belediye Konservatuvarı Bale Bölümünden 19 öğrenci eğitimlerini başarı ile tamamlayarak mezun olmaya hak kazandı.

111 ÖĞRENCİ KONSERVATUVARDAN MEZUN OLDU

Öte yandan bu yıl Büyükşehir Belediye Konservatuvarı 111 öğrencisini mezun etti. Batı Müziği Bölüm 33, Türk Sanat Müziği Bölümü 6, Türk Halk Müziği Bölümü 7, Türk Din Musikisi Bölümü 7, Güzel Sanatlar Bölümü 23, Geleneksel Sanatlar Bölümü 16 ve Bale Bölümü’nden 19 öğrenci aldıkları eğitimleri tamamlayarak konservatuvardan mezun olmaya hak kazandı.

İLGİLİ
HİZMET

Konservatuar

Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı özel yetenek sınavı ile alınan öğrencilere akademik temel sanat eğitimi veren bir eğitim merkezidir

Konservatuar

Kocaeli’nin kültür – sanat hayatına kaliteli ve özgün projeleriyle hizmet eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü bünyesinde yer alan Konservatuvar,  akademik bir sanat eğitimi anlayışıyla 7 bölüm 29 branş ve 8 koro ile vatandaşlarımıza, yarı zamanlı eğitim- öğretim sistemi ile hizmet vermektedir. Bu sanat eğitimi anlayışında Müzik, Geleneksel Sanatlar, Güzel Sanatlar ve Bale dallarında eğitim verilmektedir.

Başvuru için yaş aralığı 5-55 arasıdır.

Her yıl Ağustos ayının 2. haftası www.kocaeli.bel.tr adresinden online başvuru yapılır. Başvuru yaptıktan sonra sistem adaya sınav gün, saat ve yerini verir. Sınavlar Eylül ayının ilk hafta sonu gerçekleşir.

Konservatuvar - Leyla Atakakan Kültür Merkezi - Fuar İçi

Geleneksel ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi - Seka Park Bilim Merkezi yanı

Süleyman Demirel Kültür Merkezi Bale Salonu - Yahya Kaptan

Konservatuvar Leyla Atakan Kültür Merkezi, Seka Park Geleneksel Sanatlar ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi ile Süleyman Demirel Kültür Merkezi eğitim merkezlerimize toplu taşıma olarak otobüs ve tramvay ile ulaşılabilir.

  • Konservatuvar sınavları başvuru ve sınavları ne zaman?

Başvurular her yıl Ağustos ayının 2. Haftası  ( 10 gün süre ile online olarak alınır)

Sınavlar  Eylül ayının ilk haftasonu ( 2 gün devam eder)

 

  • Herkes her branşa başvurabilir ve eğitim alabilir mi?

Hayır. Her branşın kendi içinde bir yaş aralığı vardır. Buna uygun olmak temel şarttır. Örneğin Piyano: 7-8, Bale 5-7, Bağlama 10-30, K.Gitar 9-13 gibi.

 

  • Sınavına gireceğimiz branşın enstrümanını çalmamız gerekiyor mu?

Hayır.  Müzik bölümleri sadece duyum sınavı içermektedir.

0262 322 18 74

Bu içerik 19-06-2024 09:00'da eklendi.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!