Büyüklerimizin teleferik heyecanı

Büyükşehir Belediyesi, Hayatın İçindeyim projesi kapsamında büyüklerimize farklı bir deneyim yaşattı

Büyüklerimizin teleferik heyecanı

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Hayatın İçindeyim projesiyle 65 yaş üstü vatandaşların hayatlarına dokunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kartepe Teleferiğini 65 yaş üstü vatandaşların deneyimlemesi için özel program hazırlandı. Programa İzmit bölgesinde yaşayan, Hayatın İçindeyim Projesi üyesi 65 yaş üstü 20 vatandaş katıldı. İlk deyimlerini yaşatan büyüklerimiz teleferiğin Kocaeli’de olmasından oldukça memnun olduklarını bildirdi.

  

HEYECAN DOLU BİR GÜN

Büyükşehir Belediyesi yaşlıların yaşam kalitesini artırmak ve topluma aktif katılımlarını sağlamak için birçok projeyi hayata geçiriyor. Hayat Dolusu Etkinlikler çerçevesinde "Hayatın İçindeyim" projesiyle sohbet toplantıları, geziler, el sanatları kursları, spor aktiviteleri ve sağlık taramaları gibi çeşitli etkinlikler düzenleyerek yaşlıların sosyalleşmeleri ve keyifli vakit geçirmeleri sağlanıyor. Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda düzenlediği etkinlikle 65 yaş üstü vatandaşların Derbent’ten Kuzuyayla’ya teleferikle çıkmalarını sağladı. Etkinliğe katılan yaşlılar oldukça heyecanlı ve dolu dolu bir gün geçirdi. 

“10 YAŞIMDAN BERİ DUYUYORDUM, GERÇEK OLDU”

Özellikle 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik gerçekleştirilen hizmetle sosyal hayatın içinde kalmaları sağlanıyor. Teleferik deneyimi yaşayan İsmail Meçkeli, “Uzun zamandır şehrimizin hasretle beklediği Kartepe Teleferik hattı harika olmuş. Etrafı seyrederek Kuzuyayla’ya çıkmak oldukça keyifli harika bir yolculuk sunuyor. Yapanların ellerine sağlık bizlere bu hizmeti veren Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi. Programa katılan İlknur Kaptan ise ‘’Teleferiği 10 yaşımdan beri duyuyordum Kocaeli’ye yapılmış olmasında dolayı çok mutluyum. Bu olağanüstü duyguyu, bu hayali bize yaşattığı için Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” diyerek duygularını anlattı. Programa katılan Nesrin Akbin de heyecanını paylaştı. Nesrin Akbin, ‘’Bu yaşıma kadar ilk defa teleferiğe bindim, çok rahat bir şekilde buraya geldik. Bu etkinliği bize sunduğunuz için çok teşekkür ediyorum” dedi. Bu bağlamda projede yer almak isteyen 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait 153 Çağrı Merkezini arayarak detaylı bilgi alabilirler.   

İLGİLİ
HİZMET

Hayatın İçindeyim

Kocaeli’de ikamet eden 65 yaş üstü zihni bütünlük sahibi, kendini geliştirmek isteyen vatandaşlar için sosyal aktivite ve hobi kulüpleri aracılığıyla sağlıklı, sosyal, keyifli yaş almaya dayalı, aktif yaşlanma programıdır.

Hayatın İçindeyim

Yaşlı bireylerin sosyal aktivite ve hobi kulüpleri aracılığı ile yeniden üreterek özgüven kazanmalarını ve yalnızlık duygusundan kurtularak kendilerini keşfetmelerini sağlamak, aktif yaşlanmalarına destek olmak amacı ile verilen hizmetlerdir.

 • Kocaeli’de ikamet eden 65 yaş üstü zihni bütünlük sahibi bireyler,
 • Hareket kısıtlılığı olmayan bireyler,
 • Aktif yaşlanma programlarına sağlık durumu yeterli olan kişiler.
   

65 yaş üstü bireyler https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/SosyalHizmetler/HayatinIcinden linkine tıklayarak formu doldurarak başvurabilir veya 153 Çağrı Merkezi üzerinden kayıt yaptırabilirler.

Hayatın İçindeyim Projesi Hobi Kulüplerimiz nelerdir?

 • Akademi Kulübü; bireylerin hayatları boyunca eksik kaldıklarını düşündükleri ve almayı istedikleri eğitimler uzman kişiler tarafından sunulmaktadır.
 • Yeşil Sevenler Kulübü; bireyleri, şehir hayatından çıkararak yeşille tekrar tanıştırmak hedeflenmektedir.
 • Sağlıklı Yaşam Kulübü; Sağlıklı beslenme ve sağlıkla ilgili seminer, eğitim, bilgilendirme ve destek çalışmaları yapılmaktadır.
 • Sanat Kulübü; bireylerin yaşlılık sürecinde ilgi alanlarına göre tercih edebilecekleri alanlarda sanatsal faaliyetler düzenlenmektedir.
 • Kültür Kulübü; çeşitli kültürel etkinlik ve aktiviteler yapılmaktadır.
 • Torun kulübü; yaşlıların tecrübelerini genç kuşaklara aktarma fırsatını bulmaları ve kuşaklar arası dayanışmayı arttırmak amaçlanmaktadır.
 • Beş Çayı Kulübü; bireylerin kendi arkadaşları ile görüşüp sohbet edebileceği, akranlarıyla ortak noktalarda buluşup dostluklar kurabileceği çalışmalar yapılmaktadır.

Bu içerik 26-04-2024 11:27'da eklendi.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!