Müzeler Şube Müdürlüğü

Dr. Kemal Taha HÜLAGÜ
0262 332 06 36 kemaltahahulagu@kocaeli.bel.tr Kocaeli Büyükşehir Belediyesi  İzmit / Kocaeli

    Dr. Kemal Taha Hülagü, 1985 yılında Ankara’da doğdu. İlköğretimi İstanbul’da, Orta öğrenimini bir kısmını Amerika Birleşik Devletleri Oklahoma eyaletinde diğer kısmını İstanbul Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesinde tamamladı. Lise eğitimini 2003 yılında Kocaeli Anadolu Lisesinde tamamladı. 2004 yılında İngiltere Londra Cambridge Ünv. Kampusu yaz kursunda İngilizce eğitimi gördü.

    2004-2008 yıllarında İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği anabilim dalında lisans eğitimini tamamladı.

   2008-2010 yılında Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ana bilim dalında tamamlayarak Yüksek Mühendis unvanını alarak yüksek lisansını tamamladı.

    2010-2011 Yılında ABD San Francisco’da St. Giles College’da ileri seviye İngilizce (CAE ve TOEFL) eğitimi gördü.

  2011-2013 arasında Anel Doğa Geri Dönüşüm A.Ş.de Üretim Mühendisliği ve sonrasında Üretim Lojistik Koordinatörlüğü yaptı.

     2013-2015 tarihlerinde Müzeler Şube Müdürlüğünde Kocaeli Bilim Merkezi Proje yürütücülüğü yaptı.

   2014-2017 tarihlerinde Müzeler Şube Müdürlüğünde Müdür yardımcılığı ve SEKA Kâğıt Müzesi Koordinatörlüğü yaptı.

     19 Temmuz 2018 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen bilimleri enstitüsü Endüstri Mühendisliği ana bilim dalında doktora çalışmasını tamamlayarak doktor unvanını aldı. Doktora tezi olarak ‘Bilim Merkezlerine Sergi Seçimi İçin Çok Ölçütlü Bir Model Önerisi’ konusunu çalıştı. Bu akademik çalışma ile yerli ve yabancı literatürde ilk yapılan çalışma olarak Hürriyet gazetesi Teknoloji bölümüne konu olmuştur. Yaptığı matematiksel modelleme ile gelecekte kurulacak bilim merkezlerine ve mevcut bilim merkezlerinin geçici sergilerinin en yüksek faydalı olan düzeneklerin seçilmesine ışık tutmayı hedeflemekte, bu çalışmasıyla geliştirilen modelle birlikte alanı efektif kullanan, bütçeyi aşmayan, eğiticilik seviyesi yüksek sergi düzenekleri veya sergileri seçip karar vericiye uygun çözüm önerilerinin sunulmasını amaçlamaktadır.

     14 Ocak 2017 tarihinde Müzeler Şube Müdürü görevine atanan Dr. Kemal Taha Hülagü evli ve ileri seviye İngilizce bilmektedir.