“Yetişirken kaçırdıklarımız çok olur”

Tarih: 10 Mayıs, 2018
a a a

Türkiye’nin en büyük kitap fuarı Kocaeli Kitap Fuarı’nda, Psikolog Şeyda Betül Kılıç hızlı yaşamın insanlara yaptığı olumsuz etkileri ve bu doğrultuda nelerin yapılması gerektiğini ilgi çekici notlarla aktardı. Kılavuz Gençlik Salonu’nda gerçekleşen konferansta konuşan Kılıç, hızlı yaşamın insanı dolayısıyla toplumu ihmale yol açtığını söyledi.

NASILSIN DEMEYİ UNUTUYORUZ
Yetişirken kaçırdıklarımızın çok olduğunu ifade ederek hızlı yaşanılan hayatın, unutulan birçok şeye neden olduğunu aktaran Psikolog Şeyda Betül Kılıç” Bu koşuşturma ile aslında bugün nasılsın demeyi, çocuklarımızla iyi vakit geçirmeyi, en yakın arkadaşlarımıza, ailemize zaman ayırmayı unutturuyor. Bu durum bizi farkettirmeden olağan hale de gelebiliyor” dedi. Hayatımızda yavaşlamanın her zaman olumsuz algılanmakta olduğunu ifade eden Kılıç” Bu olgu hızlı yaşama olgusu ile daha da arttı. Aslında biraz daha fazla algılayabileceğimiz hızda yaşamamız lazım. Bu bizim doğamızda var.” şeklinde konuştu.

HIZLI YAŞAMIN GETİRDİĞİ OLUMSUZLUKLAR
Hızlı yaşamanın hastalıkların en önemli sebeplerinden biri olduğunu belirten Kılıç” Kas hastalıkları, depresyon, yetersizlik hissi, az uyku sendromu, diş gıcırdatma hep bu yetişememe anksiyetesi nedeni ile oluşmakta. Hızlı davranan kişi sıradanlaşmakta, özgünlük ise zaman ve emek istemekte. Sanat hız ile değil özümseme ile ve belirli bir zaman aralığında hayata geçiriliyor” diyerek “Yavaşla çünkü kendini ihmal toplumu ihmaldir, sakin ol çünkü hızlı yaşam, hırslı yaşamdır” sözleriyle söyleşisini tamamladı.