Sevde’nin “Kitap Fuarı” ve kitap sevdası

Tarih: 13 Mayıs, 2018
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl onuncusunu düzenlediği Kitap Fuarı, 12 yaşındaki Sevde’nin kitap tutkusuyla, önemini bir kez daha ortaya koydu. Sevde, bir yıl boyunca Kitap Fuarı’ndan istediği kitapları alabilmek için harçlıklarını biriktirdi. Kitap sevdalısı olan genç kız, bazı günler yemek parasını dahi bu harçlıklara kattı. Sevde, önceki gün biriktirdiği parayla birlikte Kitap Fuarı’na adeta koşarak geldi. Elindeki kitap listesi ile stantları gezen Sevde, onlarca kitap alarak, amacına ulaştı.

KARNE BAŞARISINI KİTABA ÇEVİRDİ
Nuh Çimento İmam Hatip Lisesi 7. Sınıf öğrencisi olan Sevde geçtiğimiz, birinci
eğitim dönemini de başarı ile tamamlayarak takdir belgesi aldı. Aile büyüklerinin “Hediye olarak ne istersin sorusuna ” ise Sevde’den anlamlı bir yanıt geldi. Aile büyüklerine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs ayında 10. Kitap Fuarı’nı düzenleyeceğinin anlatan Sevde, “Kitap Fuarı’ndan almak istediğim birçok kitap var. O kitapları almak için para biriktiriyorum. Bana en güzel karne hediyesi kitap olur. O nedenle harçlıklarıma katı yaparsanız çok mutlu olurum” dedi. Sevde bunun yanı sıra bir yıl boyunca anne ve babasından aldığı okul harçlığını da kitap kumbarasına attı. Bazen yemek parasının yarısını da bu kumbaraya atan Sevde, amacına önceki gün geldiği 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nda ulaştı.

SON KURUŞUNA KADAR HARCADI
Beraberinde annesiyle birlikte kitap stantlarına giren genç kız, listesindeki kitapları almaya başladı. Bir yandan elindeki parasını kontrol eden Sevde, son kuruşuna kadar kitap alışverişini sürdürdü. Aldığı kitaplara taşımakta zorlanan Sevde’nin yardımına ise annesi yetişti. Aldığı yeni kitaplarını koklamayı da ihmal etmeyen Sevde, eli kolu kitap dolu bir şekilde Kitap Fuarı’ndan ayrıldı.