Her çocuğun kitapla farklı bir bağı vardır

Tarih: 2 Mayıs, 2019
a a a

TRT Çocuk Dergisi Genel Müdürü Hatice Özdemir Tülün, 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nda aileler ile bir araya geldi. “Dijital Çağda Kitap Okuyan Nesil Büyütmek” konulu konferansında ailelere tavsiyelerde bulunan Tülün; “Her çocuğun kitaplarla farklı bir bağı vardır” dedi.

ÇOCUK SORU SORMALI
Ailelere önemli tavsiyelerde bulunan Hatice Özdemir Tülün; “Her çocuğun kitaplarla farklı bir bağı var. Çocuklar bazı kitapları sizle daha iyi bağ kurabilmek için okur. Çocukları kısıtlamayı doğru bulmuyorum. Bir çocuğun sormaması çok daha tehlikeli. Bir çocuk neden diye soruyorsa öğrenmek için soruyordur. Ona doğruyu siz söyleyin. Yoksa teknoloji çağındayız, çocuklar her gördüğü cevabı doğru sanıp yanlışa düşebilir”. ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYAYA DİKKAT EDİN
“Sosyal medyanın yeni dünyanın trendi olduğunu kaydeden Tülün;” Çocuklar kendi dünyalarını oluşturuyor. Çocukların kendi dünyasını sosyal medya da değil, kendi evlerinizde kurdurun. Onun odasında kütüphane kurmasına izin verin. Alışveriş sitelerinden değil, kitap sitelerinden gelen kargolarına izin verin. En önemlisi çocuğunuz hangi kitabı okumak istiyorsa ona izin verin. Ona uygun olmayan bir kitap ise bu senin yaşıtların için uygun değil, şu kitabı okursan senin için daha iyi olur gibi önerilerde bulunun" ifadesini kullandı.