‘’Filmlerde zaman ve zamanın varlığını hissedin’’

Tarih: 4 Mayıs, 2019
a a a

Yumurta-Süt-Bal film üçlemesi ile tanınan başarılı yönetmen Semih Kaplanoğlu, 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nda hayranları ile buluştu. “Zaman, Mekân, Sinema” konulu söyleşisini Kılavuz Gençlik Sahnesinde gerçekleştiren Kaplanoğlu, “Filmlerimde seyirciye zamanı ve zamanın varlığını hissettirmeye çalışıyorum” dedi.

ZAMANI HİSSEDİN
Son dönem Türk sinemasının en önemli yönetmenlerden biri olan ve dikkatleri üzerine çeken filmleri ile tanınan Semih Kaplanoğlu, Kılavuz Gençlik sahnesinde seyircisi ile bir araya geldi. Filmlerinde dini ve manevi öğelerin yanı sıra insani ve toplumsal öğeler öne çıkartan Semih Kaplanoğlu, “Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım dediğiniz filmler olabilir. Böyle söylediğiniz film bana göre sizin vaktinizi boşa harcamıştır. Benim filmlerimi sıkıcı bulabilirler. Uzun sahneler var. Ben size zamanı yaşamayı, zamanın getirdiklerini yaşatmaya çalışıyorum. Seyirciye zamanı ve zamanın varlığını hissettirmeye çalışıyorum” dedi.

ZAMANIN DÖNGÜSÜ
Filmlerinde zamanın döngüsünü belirgin hale getirmeye çalıştığını ifade eden Kaplanoğlu, “Yumurta-Süt-Bal üçlemesi Yusuf karakteri ile öne çıkıyor. Yusuf’tan yola çıkarak hayatın döngüselliğine dikkat çekmeyi hedefledim. Zamanın yapısı, günün içinde barındırdığı geçmiş ve geleceğe dair etkileyici bir öykü anlatmaya çalıştım” ifadesini kullandı.