“Esas mesele hakikate doğabilmek ve tefekkürdür”

Tarih: 13 Mayıs, 2018
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 10. Kitap Fuarı, "Elif Gibi Sevmek" ve "Eyvallah" kitaplarının yazarı Hikmet Anıl Öztekin'i ağırladı. Öztekin, “Eyvallah sohbetleri” konulu sohbetiyle, gerçekten yaşamanın anlamını verdiği çarpıcı örneklerle ortaya koydu. Öztekin, “Hepimiz bu dünyaya doğduk. Ama esas mesele, hakikate doğabilmektir. En önemli mesele, tefekkür denen hadiseyi kaçırmamaktır” dedi.

TV’LERDEKİ HAYATLAR O KADAR DA MUTLU DEĞİL
Yahya Kaptan Salon’da gerçekleşen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği söyleşide Hikmet Anıl Öztekin, özellikle tv’lerde seyrettiğimiz ve bize mutlu olarak gösterilen hayatların aslında o kadar da mutlu olmadığını söyledi.

OTOMATİK PİLOTTA YAŞIYORUZ
Ancak hakikat bilinci olan bir insanın içinde okyanus huzuru olduğuna dikkat çeken Öztekin, “Ama o okyanusta su gibi sallanıp durmamak için olan bitenin farkında olmak lazım. Maalesef yüzeysel yaşıyoruz. ‘Nasılsınız’dendiğinde gerçekten nasıl olduğunu değerlendiren var mı? ‘Nereye gidiyoruz’ diyen var mı? Çünkü yüzeyde yaşıyoruz, ‘Nasılsınız’ sorusuna bilinçaltı ‘iyiyim’ cevabını veriyor. Dünyayı halimiz, farkındalık olmadan otomatik bir pilotla yaşamak gibi” şeklinde konuştu.

ESAS MESELE…
Hikmet Anıl Öztekin söyleşisinde, Mevlana’nın ‘İnsan bu dünyaya doğar ama bunun sebebi hakikate doğması için kendisine verilmiş bir sınavdır’ sözünü hatırlattı. “Hepimiz doğduk, bunu yapabiliyoruz. Doğmak bir başarı değil, fıtri bir durum” diyen Öztekin, şöyle konuştu: “İşte mesele, hakikate doğabilmektir. Tefekkür denen hadiseyi kaçırıyoruz. Bu her şeyin özüdür. Allah için bir şeyleri düşünebilmektir. Gökyüzüne bakıp oradaki mucizeyi görebilmektir. Herkes varoluş amacını yerine getirirse psikoloğa da gerek kalmaz, bunalıma da girmeyiz, her şey yolunda olur. Asıl meseleyi kaçırdığımız için hep bir şeyler yerine oturmuyor.”

İSLAM’I GÜZEL TEMSİL EDEBİLİYOR MUYUZ?
Etkili konuşmasıyla ilgi gören Hikmet Anıl Öztekin, 1.5 milyon Müslümanın sahip olduğu değerleri, buna sahip olmayanlara anlatamadığını düşündüğünü kaydetti. Öztekin, herkesin Müslümanlıkla ilgili önemli bilgileri bildiğini ifade ederek, “Peki bunu bilmeyenlere anlatabiliyor muyuz? Biz İslamı güzel temsil ediyoruz diyen var mı?” dedi.

BEDEN UYUYARAK, RUH UYANARAK İYİLEŞİR
Öztekin, sosyal hayatta, bizi biz yapmayan bir sürü marka olduğuna dikkat çekerek ruh ve beden ile ilgili son derece çarpıcı bir değerlendirmede bulundu. Öztekin, “Dünya bizi memnun etmek için canla başla çalışıyor. Ama beni ben yapan başka bir şey var. Bununla ilgili hiçbir çalışma içine girmiyoruz. Önümüze olaylar çıkıyor ve biz uyanmamaya, uyandırılmamaya devam ediyoruz. Bir insanı ameliyat etmek ve onu iyileştirmek için uyutulması lazım. Beden uyuyarak iyileşir, ruhun iyileşmesi için ise uyanması lazım” dedi.

KİTAPLARINI İMZALADI
Hikmet Anıl Öztekin, söyleşinin sonunda konuklardan gelen soruları yanıtladı. Yazar, daha sonra Kitap Fuarı içindeki stantta okurları için kitaplarını imzaladı.