“Edebiyat tıpkı güneşe bakmak gibidir”

Tarih: 13 Mayıs, 2018
a a a

10. Kocaeli Kitap Fuarı’nın 8. gününde Kılavuz Gençlik Sahnesi’nde yazar ve senarist Tarık Tufan, söyleşisinde son yazdığı kitabın adı ‘’Beni Onlara Verme’’ den bahsetti. Kitabını okumayanlar için kitabın sonunda çocuk ölüyor diyerek espri yaptı. Tufan, “Birileri oturup bir şeyler hayal ediyorlar, bir şeyler yazıyorlar bir süre sonra burada yazılanlar gerçek mi sorusu başlıyor. Okur okuduğu şeyin gerçek olmasını tuhaf bir şekilde istiyor, okur okuduğu metinle arasında gerçeklik duygusu arıyor.” dedi.

HAYATIN KENDİSİ EDEBİYATTAN DAHA KURMACADIR
Konuşmasında Yazar Tufan,” Edebiyat, sinema, roman bir anlatı kurar ve bir süre sonra kendisine tutarlı bir dayanak bulur ve oradan ilerler. Günlük hayatta karşılaştığımız bazı şeyleri olduğu gibi anlatmaya çalışsak bunun gerçek olduğunu insanlara anlatamayız. Hayatın kendisi edebiyattan daha olağanüstüdür, daha kurmacadır. Aslında edebiyat hayat ile kendi aramızda daha sağlıklı ilişki kurabilmek için daha farklı bir gerçeklik kurar. Edebiyat tıpkı güneşe bakmak gibidir, çıplak gözle bakarsanız gözleriniz yanar, yaşarır. Edebiyat günlük hayatta dayanılması güç bir takım hakikatlerle yüzleşme biçimidir” dedi.

EDEBİYAT HAYAT KURTARIR
Yazar Tarık Tufan söyleşisinde, “Edebiyat hayat kurtarır, edebiyat olmasaydı biz hayatın hakikatine dayanamazdık, bakamazdık, edebiyat bu yönden hayati bir şeydir. Latin Amerika tarihi, sömürgeler tarihidir, onlar hayatın gerçeğiyle doğrudan yüzleşemediler. Bu nedenle Latin Amerika bir hayatta kalma biçimi olarak büyük bir edebiyat akımına öncülük etti, adına da büyülü gerçeklik dediler. Büyülü gerçeklik insanın kalbini yoran gerçekliğe hazır olma biçimidir, gerçekliğin üzerine çıkma, gerçekliğin acısına maruz kalan insanların gerçekliği hafifletme biçimidir” dedi.

BÜYÜK YAZARLAR BÜYÜK DÜNYALAR KURARLAR
Tufan” büyük yazarlar büyük dünyalar kurarlar, güçlü bir edebiyat cümlesi, hakikati olduğu gibi ve en güçlü haliyle aktarır ve sizi etkisi altına alır, başka verilere gerek kalmaz. Bazen bir şiir dizesi okuruz ve 3 günde hazmedemeyiz, ya da bir romanda geçen tek cümle sizi günlerce düşündürür. Mesela Turgut Uyar ‘’Korkulacak bir şey yoktu, her şey naylondandı’’ der, üzerine günlerce düşünürüz, 21. yüzyılı tek bir cümle ile özetler. Üzerine bir sürü sosyo-ekonomik, politik siyasi kitaplar yazılmıştır, ancak büyük edebiyatçı sıradan görünen, büyük bir cümle ile hayatı özetler.

KOCAELİ KİTAP FUARI’NA ÖVGÜ
Kılavuz Gençlik Sahnesi’ne yazar ve senarist Tarık Tufan ‘’Beni Onlara Verme’’ konulu söyleşisinde okurların yoğun ilgisi ile karşılaştı, kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Tufan, Kocaleli Kitap Fuarı benim için çok özel, burada çok mutlu oluyorum dedi. Senarist ve Yazar Tarık Tufan’a hediye takdimi yapılmasının ardından, Kılavuz Gençlik sahnesinde okurlarının kitaplarını imzaladı.