Mesleki eğitim beklentileri artırdı

Tarih: 16 Ekim, 2010
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Büyükşehir’in ağaç dikiminde istihdam etmek üzere İŞKUR’la birlikte gerçekleştirdiği 400 geçici işçi alımında sadece 260 kişi iş başı yaptı. Geçtiğimiz yıl binlerce kişinin başvuruda bulunduğu geçici iş için bu yıl 460 kişi başvuruda bulunmuştu.

NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ ARTTI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Polat, Kocaeli TV’de Kadriye Karademir’in sunduğu Ajans 9 adlı programa konuk oldu. Önemli açıklamalarda bulunan Başkan danışmanı Polat, verdikleri mesleki eğitimin nitelikli iş gücünü artırdığını ve bunun da iş başvurularında net bir şekilde görüldüğünü söyledi. Bunun en net öğrenin İŞKUR’la birlikte gerçekleştirdikleri geçici işçi istihdamında görüldüğünü Belirten Başkan Danışmanı Polat, “Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz alımlara binlerce kişi başvurmuştu. Bu yıl 400 kişilik iş için sadece 460 kişi başvuruda bulundu. Ancak bunların da 260’ı işbaşı yaptı.

İŞKUR VE SANAYİCİLERLE BİRLİKTE

İnsanların vasfı arttıkça beklentiler artıyor ve yeni iş imkânları oluşuyor. Krizin dalgalarının da giderek azaldığını gösteriyor. İŞKUR’la sanayicilerimizin istekleri doğrultusunda eğitim programlarımız var. Bu kapsamda İŞKUR’la birlikte 17 bin 600 kişiye eğitim verdik ve 3200 tanesi işe yerleştirildi. Kursa giden arkadaşlarımıza da harçlık verildi. Sanayicilerimizden de bu konuda destek alıyoruz. Talepler doğrultusunda belli branşlarda özellikle kaynakçılık konusunda eğitimler vermeye başladık.

MADDE BAĞIMLILARINI TOPLUMA KAZANDIRIYORUZ

Ayrıca madde bağımlılığıyla ilgili kurslar açtık. Kursu bitirir bitirmez iş bulma imkânı sağlandı. Madde bağımlılığından kurtararak topluma kazandırıyoruz. Bu gençlerimizi işe yerleştirdikten sonra da takip ediyoruz ve tekrar aynı bağımlılığa düşmelerini engelliyoruz. Sosyal belediyecilik gereği bunu yapıyoruz” diye konuştu.

KO-MEK 35 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERECEK

Büyükşehir Belediyesi olarak Kocaelililere meslek kazandırmak amacıyla KO-MEK’i kurduklarını söyleyen Başkan danışmanı Ömer Polat, şöyle konuştu: “KO-MEK çok büyük bir aile ve Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun ifadesiyle halk üniversitesi. 7’den 70’e herkes eğitim görüyor ve kalitesi her geçen gün artıyor. 2004’ten bu yana 26 ayrı dalda ve 128 farklı branşta 185 bin vatandaşımız eğitim gördü. Bu yıl da 35 bin kişiye eğitim vermeyi hedefliyoruz. Şimdiye kadar 13 bin kişi kurslara başladı. Halen kayıtlarımız devam ediyor. Dil ve bilgisayar kurslarına yoğun ilgi var.

KURSLAR HERKESİN ULAŞABİLECEĞİ YERLERDE

37 ayrı yerde kurs noktası oluşturduk. Vatandaşların çok rahat bir şekilde ulaşacağı yerlere kurs açtık. Bir kişi birden fazla branşa başvurabilir. Gençlerimizin bu kursları dikkatlice takip etmesi gerekiyor. Eğitimcilerimiz de çok kalifiye… Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitimcilerin niteliklerini inceliyor ve uygunsa ders vermesine izin veriliyor. Giyimden, hasta bakımına, kuaförlükten bilgisayar programcılığına kadar pek çok konu da hizmet veriyoruz. Hasta bakım hizmeti artık çok önemli bir konu haline geldi. Biz de bu eğitimi veriyoruz ve yoğun ilgi görüyor. Osmanlıca, Rusça, Çince talepleri var. Sayı artarsa bu kursları da açabileceğiz. Bu kurslarda insanlar sosyal çevre de ediniyor ve hayata daha sıkı bağlanıyorlar”