Kocaeli’ye dev mezbaha binası

Tarih: 26 Eylül, 2018
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi daha sağlıklı ve modern teknik ekipmanlarla kesim yapmak için yeni mezbaha binası inşa ediyor. İZAYDAŞ Yolu Solaklar mevkiindeki mevcutta hizmet veren kesimhanenin yanında yapılan yeni dev mezbaha binasında son çalışmalar yapılıyor. Tamamlanması için gün sayılan yeni mezbaha binası tam donanımlı, teknolojik yenilikler barındıran bir kesimhane olacak. Eski kesimhaneden daha büyük olan yeni mezbahada aynı anda daha fazla kesim yapılabilecek.

YAPI İÇİ ÇALIŞMALARI
Yapım çalışmaları devam eden yeni mezbaha binasında bina içi çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bina içi tesisat isleri devam ediyor. Duvar sıva ve antibakteriyel seramik imalat çalışmaları sürüyor. Yapının çevre istinat perde betonarme imalatına çalışma yapılıyor. Bina içi elektrik işleri gerçekleştirilirken, alçı sıva imalatlarına devam ediliyor. Yapıda havalandırma kanal işleri ile sıhhi tesisat borulama imalatları uygulanıyor. İki kat olarak inşa edilen yapı tamamlandığında eski mezbaha binası yıkılarak kaldırılacak.

SOĞUK HAVA DEPOLARI
Mevcut mezbahanın olduğu parselde hemen eski mezbahanın yanına yapılan yeni mezbaha binası toplam 4 bin 300 metrekare yapı alanına sahip bulunuyor. Yapının içerisinde 600 metrekare hayvan gezinti alanı ve yana şutlamalı sistem yer alacak. Yapıda 200 büyükbaş için kesimhane yeri bulunacak. Ayrıca mezbahada ayrıca 200 küçükbaş kesim alanı yer alacak. Yeni mezbahada 900 metrekare soğuk hava depoları ve sakatat soğuk hava depoları yapılacak.

İKİ KATLI OLACAK
Yapıda idari birimler, personel giyinme soyunma odaları, 50 kişilik seyir tribünü yer alacak. Yapı iki kat şeklinde inşa edildi. Beton prefabrik yöntemi ile yapılan mezbahanın çatısı çelik konstrüksiyon üzeri ise sandviç panel kaplama şeklide uygulandı. Cephe malzemesi mantolama üzeri boya olarak uygulanıyor.