İZGAZ ekipleri, Yatay Sondaj Sistemi´ni kullanıyor

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı iştiraklerden İZGAZ, doğalgaz çalışmaları sırasında alt yapının zarar görmemesine büyük özen gösteriyor. Halen Gölcük ve çevresinde yoğun bir çalışma içinde olan İZGAZ ekipleri, son teknolojik araç, gereç ve yöntemleri kullanıyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
Açık kazı yapılamayan yerlerde ekiplerin sıklıkla başvurduğu sistem, yönlendirilebilir yatay sondaj sistemi. Sistemde ilk olarak kılavuzla yön belirleme yapılıyor, ardından kılavuzun önüne 15 boy boru seriliyor ve kılavuz tekrar geri çekiliyor. Daha sonra aparatla kılavuzun verdiği yön genişletilebiliyor. Bu esnada genişletilen alana borunun hasar görmemesi için bantonit adı verilen kimyasal sıvı salgılanıyor. Devamında da kılavuz tekrar genişletilen alana gönderilip boru çakma işlemine geçiliyor. Bir defada 250 metre uzunluğunda hat çekilebilen bu sistemle çalışmalar daha kısa sürede tamamlanıyor.

HIZ KAZANDIRIYOR
Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlayan bu sistem hem alt yapıyı koruyor hem de zaman tasarrufu sağlayarak çalışmaların hızlanmasına imkan tanıyor. İZGAZ ve müteahhit firma Ektaş ekiplerinin ortaklığında devam eden Gölcük bölgesindeki doğalgaz çalışmalarının, 29 Ekim 2005 tarihinde tamamlanması hedefleniyor.