3.’sünde buluşmak üzere

Tarih: 13 Ağustos, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, 10-12 Ağustos tarihleri arasında Gölcük’ün Şevketiye Köyü’nde gerçekleştirdiği 2. Kafkasya Yaz Şenlikleri coşkuyla sona erdi. Şenliğin üçüncü gününde Afak Meydanlı ve Melih Kahveci konserleriyle eğlenen vatandaşlar, horonlarla coştular. Şenlikte tulum, kemençe, akordion bir araya geldi. Gürcü ve Çerkezlerin oluşturduğu Ahbaza topluluğunun yer aldığı şenlikte herkes gönüllerince eğlendi.

SON GÜNDE İKİ KONSER
Şenliğin son gününde çocuklar, şişme oyun grupları ve palyaçoların etkinlikleriyle hoşça vakit geçirirken, büyükler Afak Meydanlı ve Melih Kahveci’nin seslendirdiği hareketli parçalarla coştular. Konser öncesinde vatandaşlar etkinlik alanında horon teperek eğlendi. Yöre halkının ve vatandaşların yoğun katılım gösterdiği şenlikte yöresel ürünler de sergilendi.

ŞENLİĞE İLGİ YOĞUN OLDU
Gölcük ve çevresinde ağırlıklı olarak yaşayan, 1877-78 Osmanlı-Rus harbi sırasında Kocaeli’ne gelen ve 93 muhacirleri olarak adlandırılan vatandaşlar için 2. Kafkasya Yaz Şenlikleri düzenlendi. Son günde ilginin daha da yoğunlaştığı şenliklerde vatandaşlar müziğe doydu. Büyükşehir Belediyesi 8 otobüsle etkinlik boyunca Gölcük ilçe merkezinden etkinlik alanına vatandaşları taşıdı. Şenlikler, Gölcük Belediyesi, Gölcük ve Köyleri Derneği, Artvin İli ve İlçeleri Gölcük Derneği ile Gölcük Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği’nin katkılarıyla düzenlendi.