“Yaşlılara iyi bakılması bir milletin onurudur”

Tarih: 24 Mart, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Yaşlılar Haftası” münasebetiyle Darıca Osmangazi Mahallesinde yaşayan 94 yaşındaki Kazım Gürbüz’ü evinde ziyaret etti. Duasını alan ve elini öperek toplumun değerleri olan büyüklere karşı ilgisini samimiyetle bir kez daha gösteren Başkan Karaosmanoğlu, “bir ailede yaşlı kişilerin varlığı o ailenin temel direği, temel dirliğidir” hatırlatmasını da yaptı. Çocuklarımıza, büyüklerimize sevgi ve saygıyı çok iyi anlatıp, aradaki köprüyü daha da sağlamlaştırmalıyız açıklamasını yapan Karaosmanoğlu, “Onlara gereken saygıyı her zaman göstermeliyiz. Toplumsal yaşamın temel kuralı, işte bu karşılıklı sevgi ve saygıdır” dedi.

BÜYÜKLERİNE SAHİP ÇIKAN TOPLUMLAR, MEDENİYETİ YAKALAMIŞTIR
“Türk toplumu da adet ve geleneklerinde bu temel kural doğrultusunda, toplumsal dayanışmayı yaşamın her seviyesinde ilke edinmiştir” diyerek ziyaret sonrası açıklamalarını sürdüren Karaosmanoğlu, “Bugün Kocaeli’mizde 60 yaş ve üzerinde, İl nüfusumuzun yüzde 10’undan fazlası bulunmaktadır. Toplumsal dayanışmanın önemli göstergelerinden birisi, yaşlıların karşılaşabileceği sorunların en aza indirilmesi ve bunların çözümüne ulaşabilme imkânlarının onlara sunulmasıdır. Yaşlılara iyi bakılması bir milletin onurudur. Büyüklerine sahip çıkan toplumlar, medeniyeti yakalamış toplumlardır” şeklinde konuştu.

“YAŞLILARIMIZ TOPLUM HAYATIMIZIN TEMEL DİREKLERİDİR”
Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ve AK Parti İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık’ın da yer aldığı ziyarette Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak yaşlılara dönük önemli hizmetler gerçekleştirdiklerini dile getiren Karaosmanoğlu, “Toplu taşıma araçlarında uyguladığımız indirim, kaldırımlarda yaptığımız yatay çıkış rampaları, yeni aldığımız otobüslerdeki engelli ve yaşlılara yönelik özellikler, yürüyen merdivenli ve asansörlü yaya köprülerimiz ve benzeri pek çok uygulamayı hayata geçirdik. Yaşlılarımız milletlerin ve insanlığın hafızasıdır, çekirdeğidir. İnsanlığın kaderi, bu hafızanın doğru değerlendirilmesi, bu çekirdeğe iyi bakılması ile doğrudan bağlantılıdır. Bizim kültürümüz, tecrübeye karşı ihtimamın sevgi ve saygının en üst düzey örnekleri ile doludur. Yaşlılarımız toplum hayatımızın temel direkleri, kutup yıldızları, yol göstericileridir. Elimizden tutanlardır. Bizi teşvik eden, ayağa kaldıranlardır” diyerek sözlerini tamamladı.