Karaosmanoğlu, “Binlerce kadınımızı evlerden, spor ve yaşam merkezlerine taşıdık”

Tarih: 11 Mart, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, SEKASEM içerisinde “Evden Okula Haydi Anneler Spora” Projesi kapsamında kadınlara özel “Kadın Spor Merkezi” tanıtım programını Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ile birlikte yaptı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram’ın da yer alığı tanıtım programında bir konuşma gerçekleştiren Başkan Karaosmanoğlu, “Spor İçin Harekete Geç gibi, kadınlarımıza yönelik yaptığımız çalışmalardan aldığımız başarılı sonuçlar, bizi hep yeni projeler üretme noktasında yüreklendirdi. Bu nedenle Evden Okula Haydi Anneler Spora Projesini geliştirdik. Binlerce kadınımızı evlerden, spor ve yaşam merkezlerine taşıdık” dedi.

“OBEZİTE BİZLERİ DE YAKIN TARİHTE TEHDİDİ ALTINA ALACAK”
Konuşmasında Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlarımızın sosyal yaşamdaki yerini genişlettik diyen Başkan Karaosmanoğlu, “Çünkü biliyoruz ki kadın sağlıklı ve mutlu ise toplum da sağlıklı ve mutlu olur. Çünkü bir nesil kadınların ellerinde yetişiyor. Şişmanlık ya da diğer adıyla obezite, Sağlıklı yaşam ve çağın hastalığı olarak tabir edilen küçümsenmemesi gereken önemli bir dert” ifadelerini sarf etti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Ali Yeşildal ve Mustafa Altay’ın yanı sıra Daire Başkanları, Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Aydın, Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Cintimar, AK Parti Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz ve çok sayıda davetli ve sporcunun katıldığı programda konuşmalarını sürdüren Karaosmanoğlu, “Araştırmalar, Türkiye’de obezite bizleri de yakın tarihte tehdidi altına alacak. Yapılan araştırmalarda obezitenin kız çocuklarımızda daha sık rastlandığı gözlemlenmiş. Sağlık Bakanımız da sık sık Türkiye'nin obeziteyi büyük bir problem olarak yaşamaya başlayan ülkelerden birisi olduğunu belirterek, “Çocukluk çağı ve erişkin obezitesi”, Türkiye'de süratle yayılıyor demektedir” vurgusu yaptı.

“ÇOK DAHA SAĞLIKLI OLDUĞU GÖRÜLECEKTİR”
Pilates, Step, Aerobik, Zumba ve diyetisyen bölümlerinin olduğu SEKASEM Kadın ve Spor Eğitim Merkezi’ne şu ana kadar 1000 kadın kayıt yaptırdığını da dile getiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Merkezimiz tüm kadınlarımıza açık olup her gün sabah 8.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında hizmet verecek” açıklamasını yaptı. İşin sağlık boyutunun yanı sıra gözlerden kaçan ancak ülke ekonomisine verdiği çok büyük bir zararı olan obezite ile mücadelede sorumluluk aldıklarını da söyleyen Karaosmanoğlu, “Bir kişinin obezite tedavisinin maliyeti yaklaşık asgari ücret tutarında. Bunu göz önüne aldığımızda; hem tedavi giderleri, hem de işgücü kaybını da dikkate alırsak; önleyici tedbirlerin hem daha az maliyetli, hem de zaman ve işgücü kaybına sebep olmadan sonuca ulaştığı görülecektir. Ve bütün bunlardan önemlisi de, çok daha sağlıklı olduğu görülecektir” dedi.

“SPORLA KALIN, SAĞLIKLI YAŞAYIN”
SEKASEM içerisindeki bu merkez, sizlerin daha sağlıklı olması ve daha sağlıklı nesiller yetiştirmesine vesile olacaktır diyen Başkan Karaosmanoğlu, konuşmalarını şu şekilde tamamladı: “Genç kuşakların, daha küçük yaşlarda bilinçlendirilerek sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesi hedefimizdir. Çocuklarımızın dengeli beslenme konusunda bilinçlendirilmesi ve obezitenin bedensel ve ruhsal olarak bireyler üzerinde oluşturduğu tahribata karşı, Kocaeli çapında toplumsal bilincin uyandırılması önce annelerimizi bu konuda bilinçlendirmekle mümkün olabilir. Annelerimizin bu toplumsal duyarlılığı sahiplenmesi çok önemli. Bu nedenle önce annelerimizi harekete geçiriyoruz. Çünkü çocuklar duyduğunu değil, gördüğünü yapar. Gelecek nesillerin sağlıklı olabilmesi annelerimizin elindedir. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak sağlık için sporu özendirecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Sporla kalın, sağlıklı yaşayın. Çocuklarınıza ailenize de iyi bakın.”

“BİRÇOK SPOR TESİSİNİ KOCAELİ’YE KAZANDIRIYOR”
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen SEKASEM Kadın Spor Eğitim Merkezinin tanıtım programına katılan Vali Hüseyin Aksoy’da, “Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapımı gerçekleştirilen Spor ve Eğitim Merkezinin tanıtım programında sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Büyükşehir Belediyemiz birçok spor tesisini Kocaeli’ye kazandırıyor. Bugünde onlardan birini gerçekleştiriyoruz. Sağlıklı bir toplum ve nesiller için spor çok önemli. Gençlerimizin olumsuzluklardan uzak durması için spor yapmaları çok önemlidir. O nedenle spor tesislerini çok önemsiyoruz. Büyükşehir Belediyemizin Haydi Anneler Spora projesiyle 50 bini aşan kadınımızın sağlıklı yaşam için gayret gösterdiğini biliyoruz” dedi. Kocaeli Valisi Aksoy, tesisin ilimize kazandırılmasında emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti. Konuşmaların ardından Vali Aksoy ve Başkan Karaosmanoğlu ile tüm davetliler SEKASEM Kadın Spor Eğitim Merkezinin yanı sıra Kağıtspor’un antrenman yaptığı alanları ve kulüp binasını gezerek mini sporcularla da bir araya geldiler.