Tören ve Organizasyon Şube Müdürlüğü

0262 318 03 80

0262 318 03 73

emelalp@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Tören ve Organizasyon Şube Müdürlüğü

Kardeş şehir ile bağlar kuvvetleniyor

Tarih: 23 Aralık, 2008
a a a
Kardeş şehir Amsterdam Belediyesi yetkilileri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları, Mustafa Çöpoğlu ve Tahir Büyükakın’ı ziyaret etti. Amsterdam Belediyesi Dış İlişkiler Koordinatörü Marleen De Graat başkanlığındaki heyet, Kocaeli’nin kısa zamanda büyük yol kat ettiğini ifade etti. İki kardeş şehir arasında yürütülen projelerin katlanarak devam ettiğini belirten Amsterdamlı ve Kocaelili yetkililer gelecek günlerde daha geniş kapsamlı çalışmalar yapacaklarının sinyallerini verdi.
DE GRAAT HAYAT KURTARMA TİMİNE BAYILDI

İlk olarak ulaşım, itfaiye, sağlık ve anıtlarla ilgili çalışmaları birlikte yürütme kararı alan iki kardeş şehir projelerini hayata geçirmeye devam edecek. Birlikteliği kuvvetlendirmek için kentimize gelen Amsterdam Belediyesi Dış İlişkiler Koordinatörü Marleen De Graat ilk olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mustafa Çöpoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Erkan Ayan, Basın Yayın ve Halkla Ilişkiler Dairesi Başkanı Ali Yeşildal, İtfaiye Dairesi Başkanı Doğan Kara ve ilgili müdürler hazır bulundu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Karadeniz sahillerinde kurduğu Hayat Kurtarma Timi projesine hayran olan De Graat önümüzdeki sezonda bu pojeye destek sözü verdi. De Graat “Kocaeli her geçen gün gelişiyor” ifadesini kullandı.
İŞBİRLİĞİ YENİ PROJELERLE DAHA GENİŞLEYECEK

Misafir heyet daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın’la Antik Kapı Toplantı Salonu’ nda bir araya geldi. Ziyaretten sonra sonra ilişkilerin daha sıcak olacağının ifade eildiği toplantıda ulaşım ve anıtlar konularını da görüşüldü. 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi sonucunda tanıştıklarını ifade eden Amsterdam Belediyesi Dış İlişkiler Koordinatörü Marleen De Graat, “O zamandan bu yana birlikte pek çok projeye imza attık. İnanıyorum ki protokolümüzün sona ereceği 2010 yılana kadar da bu iş birliğimiz yeni projelerle devam edecektir” dedi. Amsterdam Belediyesi ile ortak proje üretmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükakın “Biz ilişkilerin daha ileriye götürülmesini ve iki şehir arasında bir koordinasyon birimi kurulmasını bu sayede iletişim kopukluğunun ortadan kaldırılmasını istiyoruz” dedi.
Yanlarında getirdikleri hediyeyi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcılarına sunan Koordinatör Graat, “Size Amsterdam’a mal olmuş bir tatlı çeşidi getirdik.” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetki,lileri de, misafirlere Saat Kulesi maketi ve içerisinde Kocaeli’ ni anlatan kitaplar hediye etti.