Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü

0262 331 13 88

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü

8. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri başladı

Tarih: 7 Mayıs, 2016
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale gelen Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin sekizincisi bu sabah (Cumartesi) 09.30’da minik 1 kategorisiyle başladı. Sekapark Uçurtma Tepesi önünde başlayan güreşlerde, Türkiye’nin tüm önemli başpehlivanları kol bağlıyor. Ayrıca güreşlerde 1000 güreşçi yer alıyor. 8. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri, bu yıl Osman Kanbur onuruna düzenleniyor. 8. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşlerini izlemek üzere Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık da öğle saatlerinde alana geldi. Kocaeli AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın da eşlik ettiği Bakan Fikri Işık’ı güreş severler sevgi gösteriyle karşıladı. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin önemli bir geleneği yaşattığını kaydeden Bakan Işık, “Bu önemli geleneğin yaşatılmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir organizasyonu gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi. Bakan Işık, 8. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nden Kırkpınar başpehlivanın çıkmasını ümit ettiğini söyledi.

SABAH SAATLERİNDEN İTİBAREN YOĞUN İLGİ

Güreşler bu yıl da büyük ilgi görüyor. Sabah saatlerinden itibaren güreşlerin düzenlendiği Uçurtma Tepesi’nin önü vatandaşlar tarafından doldurulmaya başlandı. Güreşleri izleyenler arasında Kırkpınar’ın efsane güreşçilerinin yanı sıra güreşlerin bu yıl onuruna düzenlendiği Osman Kanbur da yer aldı. Kanbur alana gelişinde davul zurna ekibi tarafından karşılanarak şeref turu attı ve güreş severleri selamladı. Güreşleri izleyenler arasında 7. Sekapark Altın Kemer Güreşleri’nin onuruna düzenlendiği efsane güreşçi Aydın Demir de yer aldı.

BAKAN FİKRİ IŞIK GÜREŞLERİ İZLEDİ

Öte yandan öğle saatlerinde güreşlerin düzenlendiği alana Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık geldi. Kocaeli AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın da eşlik ettiği Bakan Fikri Işık’ı güreş severler sevgi gösteriyle karşıladı. Bakan Fikri Işık ve beraberindekiler şeref turu atarak vatandaşları selamladı. Ardından Fevziye Camii İmamı Faruk Çoban, 8. Sekapark Altın Kemer Güreşleri’nin açılış duasını yaptı.

BAKAN IŞIK’TAN BAŞKAN KARAOSMANOĞLU’NA ANLAMLI TEŞEKKÜR

Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık yaptığı konuşmada, yağlı güreşlerin en önemli gelenekler arasında yer aldığını söyledi. “Bu nedenle Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz son derece önemli bir organizasyon gerçekleştiriyor. Bu önemli geleneğin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir organizasyon gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi. Bakan Işık, güreşleri izlemeye gelen güreş severlere de teşekkür ederek, “Ayrıca bu güreşlerde kol bağlayan tüm kategorilerdeki güreşçilerimize başarılar diliyorum. Allah güç ve derman versin” dedi.

KANBUR’A TEŞEKKÜR PLAKETİ

Konuşmanın ardından Bakan Fikri Işık, bu yılki güreşlerin onuruna düzenlendiği efsane güreşçi Osman Kanbur’a bir teşekkür plaketi verdi.

14 KATEGORİDE DÜZENLENİYOR

8. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri, bu yıl baş, başaltı, büyükorta, küçükorta büyük, küçükorta küçük, deste büyük, deste orta, destek küçük, ayak, tozkoparan, teşvik 2 teşvik 1, minik 2 ve minik 1 olmak üzere toplam 14 kategoride yapılıyor.

50 HAKEM GÖREV YAPIYOR

Öte yandan 8. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nde bu yıl 1 ton yağ kullanılacak. Güreşleri, Türkiye Güreş Federasyonu’na bağlı 50 hakem yönetiyor. Kırkpınar davul zurna ekipleri ile çığırtkanları da gün boyu er meydanına renk katıyor.

ALTIN KEMER VERİLECEK

Güreşlerin sonunda galip gelen başpehlivana Altın Kemer verilecek. Başpehlivana verilen altın kemer kendisine ait olacak ve Kırkpınar’daki gibi 3 kez kazanma şartı olmayacak. Ayrıca derece sırlamasına göre; birinci, ikinci ve üçüncüye madalya verilecek.