skip to navigation

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

“777 Milyonluk Hayırlı İş"e imza attık

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, "Büyükşehir Belediyesi olarak son iki yılda 777 milyonluk yatırım gerçekleştirdik. Bunların birçoğu Kocaeli halkının hizmetinde. Bir kısmı da yakında faaliyete geçecek" dedi.

KENTİ YENİLEDİK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker katıldığı özel bir televizyon programında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin son iki yılda yaptığı ve "777 milyon hayırlı iş" sloganıyla duyurduğu çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Başkan Vekili Şeker, "12 ilçe ve tüm köylerde temel ihtiyaçları dikkate alarak başlattığımız yatırımları tamamladık. Belediyemiz, 777 milyon TL'lik bu yatırımlarla yeni bir rekorun daha mimarı oldu. Yatırımları; ulaşım, altyapı, çevre, sosyal hizmetler, bilişim, konut ve köy hizmetleri alanlarında gerçekleştirdik. Büyükşehir, sorumluluğu kapsamına giren tüm bu alanlarda yüzlerce "hayırlı işe" imza attık"dedi.

180 MİLYONLUK ALTYAPI YATIRIMI YAPTIK

Başkan Vekili Şeker şöyle devam etti: "Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz altyapıda son iki yılda önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Saraybahçe İçmesuyu Kanalizasyon ve Yağmur Suyu, Körfez Kanalizasyon Hattı, Plajyolu Arıtma Tesisi Revizyon, Kandıra İçmesuyu Arıtma Tesisi, İzmit Bulvar Yağmur Suyu Kolektör Hattı ve Terfi Sistemi, Denizli Göleti bakım, onarım inşaatlarını ve Gebze Kokrardere ıslahını tamamladı. Ve bunlar gibi toplam 180 milyon lirayı bulan yatırımı tamamlayarak hizmete aldı. Bu çalışmalarla birlikte yerin altında başlattığı yatırım zincirine yeni halkalar ekledi. 62,5 milyon TL'lik Gebze Atıksu Arıtma Tesisi inşaatıyla hayalleri süsleyen temiz Körfez hedefine bir adım daha yaklaşan belediyemiz, 130 büyük projesini daha büyük bir hızla hayata geçiriyor"

ULAŞIMA 250 MİLYON YATIRIM YAPTIK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımları içerisinde en büyük payı ulaşıma ayırdığını dile getiren Başkan Vekili Şeker, "Yeni yollar, köprüler yaparken bir taraftan da problemli bölgeleri rehabilite ettik. 45 çevre dostu doğalgazlı otobüsü hizmete aldık. Kocaeli genelinde asfalt yollar, D-100 Kent Geçişi Üst Geçitleri, Seka Alt Geçidi, D-100 Yolu ve Sahil Yolu, Umuttepe Yolu 2. Kısım, Yenidoğan Hastane Köprülü Kavşağı, İzmit Miralay Mümtaz Caddesi, Başiskele Yuvacık-Bahçecik Alternatif Yolu, Çayırova Şekerpınar Duble Otoyol Bağlantısı, İzmit 2 bin araçlık otopark gibi onlarca büyük projeyi 250 milyon lira yatırımla hayata geçirdik. Bu çalışmalarımızla D-100 üzerinde trafik yükünü hafiflettik. Kocaeli'nin en ücra köşelerinde bugün ve gelecekte ulaşım sorunu yaşanmaması için Ulaşım Master Planı'nı hazırlamaya başladık. Ayrıca Cengiz Topel Havaalanı, Körfez Köprü Geçişi ve Marmaray projelerinin alt yapı çalışmalarını tamamladık. Ulaşım konusunda başlattığımız diğer 50'nin üzerinde yatırım da hızla ilerliyor"bilgilerini verdi. Şeker şöyle devam etti.

70 MİLYONLUK ÇEVRE YATIRIMI GERÇEKLEŞTİRDİK

"Sanayi şehrinde büyük bir çevre hamlesi başlattık. Büyükşehir olarak son iki yılda yeşil ve mavinin barışık olduğu bir kenti ortaya çıkardık. Sekapark 2. Etap, Gebze Eskihisar Sahili, İhsaniye Sahil Parkı, Gebze Barış Vadisi Parkı, Dilovası Otoban Gişeleri Çevre Düzenlemesi, Karşıyaka Bahçecik Sahil Düzenlemesi ve Kartepe Yürüyüş Yolu çalışmalarıyla 70 milyon lira yatırımı tamamlayarak hizmete açtık. 20 çevre yatırımımıza daha start verdik"

ÇOK SAYIDA VATANDAŞI EVSAHİBİ YAPTIK

Başkan Vekili İlyas Şeker Büyükşehir Belediyesi'nin konut yatırımlarını da son iki yıda hızlandırdığına dikkat çekerek şunları belirtti. "Belediyemizin iştiraki olan Kent Konut ile güvenli, depreme dayanıklı, konforlu konutlar inşa etmeye devam ediyoruz. Son iki yılda 127 milyon lirayı bulan İzmit Kent 1. Etap ve 2. Etap, Karamürsel Merkez Kent, Gazanfer Kent, İzmit Umutkent konutlarının inşaatını tamamladık ve hak sahiplerine teslim ettik. Bin 767 vatandaşımızı evsahibi yaptık. Halen İzmit Akçakent, İzmit Kent 3. Etap, İzmit Gölkent, Derince İnci, Bağçeşme Mercan, Yuvacık Bahçekent, Yeniköy Kirazlıkent, İzmitKent 4. Etap (Vadikent) konutlarımızın yapımını sürdürüyoruz."

SOSYAL PROJELERLE MODEL OLDUK

"Sağlık ve sosyal hizmetler, kültür sanat, sosyal yardımlar, sosyal sorumluluk projeleri, eğitim yardımları Büyükşehir Belediyesi'ni sosyal belediyecilikte model yapan yatırımlar oldu"diyen Başkan Vekili Şeker, " Büyükşehir Belediyemiz son iki yılda sosyal belediyecilik projelerine 120 milyon lira gibi büyük bir kaynak ayırdı. KOMEK, "Her Öğrenciye Bir Bilgisayar", Bilgi Evleri, Annelere Süt, Evde Bakım, Hasta Nakil Servisi, Kocaeli Kitap Fuarı, Şehir Tiyatroları çalışmaları, Yöresel Kültürler Fuarı, Sevgide Buluşalım, amatör spor kulüplerine yardım, büyük okullara basketbol ve voleybol sahası yapımı, Yaz Spor Okulları gibi projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyemiz bu çalışmalarıyla dünyaya örnek oldu.

BİNLERCE VATANDAŞIMIZA MESLEK EDİNDİRDİK

"Yer Öğrenciye Bir Bilgisayar" projesi Bilişimciler Derneği tarafından birincilik ödülüne layık görüldü. Kocaeli Meslek ve Sanat Eğitimi (KOMEK) kursları kurulduğu günden bu yana verdiği 143 bin 667 mezun ile Türkiye'nin en büyük yaygın eğitim kurumlarından biri haline geldi. KOMEK 2009 yılında 18 bin 192 kişiyi mezun etti, 2010 yılında 39 bin 354 kişinin kaydını aldı. KOMEK, ebru sanatından yüzme kurslarına Bulgarca'dan takı tasarımına kadar farklı 53 branşta ücretsiz hizmet vermeye devam ediyor"dedi.

SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ÖRNEK OLDUK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Annelere Süt Yardımı, Hastalara Evde Bakım Hizmeti, engelli vatandaşlara yönelik çalışmaları ve Sevgi Mağazaları ile kimsesizlerin kimi olma misyonunu sürdürdüğünü vurgulayan Başkan Vekili Şeker, "Annelere Süt Yardımı kapsamında 2010 yılı ilk altı ayı içinde 13 bin 351 anne ve anne adayına 11 milyon tutarında süt yardımı yaptık.

AMATÖR SPORUN MEYVELERİNİ ALDIK

Ayrıca Kocaeli'nde amatör spora yardımlarıyla sporun ve sporcunun yanında olan Büyükşehir Belediyemiz verdiği desteğin meyvelerini sporcuların dünya çapında gösteriği başarılar ile topladı. 7 branş, 178 sporcu ile 6 yıl önce devraldığı Kağıtspor'un çıtasını 33 branş ve 234'ü milli olmak üzere 4 bin 339 sporcuyla yükseltti. Kulüp, 34 ferdi dünya ve 482 ferdi Türkiye derecesi, 133 ferdi uluslararası, 8 kulüplerarası derece ile Kocaeli'ni başarıyla temsil etti" açıklamasında bulundu.

56 BİN ÜCRETSİZ BİLGİSAYAR DAĞITTIK

Başkan Vekili Şeker, Büyükşehir'in hedeflerinden birinin de bilgi ve iletişim çağında her öğrencinin bir bilgisayarı olması olduğunu kaydetti. Bu hedefine her yıl 6. sınıf öğrencilerine ücretsiz bilgisayar dağıtarak adım attığını söyleyen Başkan Vekili Şeker, 2009 ve 2010 yıllarında 56 bin bilgisayar dağıtımı gerçekleştirdiklerini ve bu projenin Kocaeli'nde kurulacak Bilişim Vadisi için de şimdiden bir altlık oluşturacağına dikkat çekti.

KÖYLER BİRER ŞEHİR HALİNE GELDİ

Başkan Vekili Şeker son olarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da önemle üzerinde durduğu köylerin kentlerden farksız olması projesine değindi. Köylerin sok iki yılda kentteki imkânlarla donatıldığına işaret eden Başkan Vekili Şeker, "Büyükşehir Belediyemizin bu noktada hedefi önemli ölçüde gerçekleşti. Kandıra'ya bağlı 71 köye parke yapan Büyükşehir Belediyemiz, Körfez Sevindikli-Kalburcu, Gebze Pelitli Köseler, Kartepe Pazarçayırı-Sultaniye, Gebze Taşvanlı-Kömürcüler, İzmit Sepetçi, Kartepe Eşme Ahmediye köy yollarını 30 milyonluk yatırımla tamamladı. Bu çalışmalarla köyler, kent ve ilçe merkezlerinde yaşayanlar için de daha cazip hale gelmeye başladı"ifadesini kullandı.

Son Güncelleme : 14.12.2010 14:19:03
  • Share/Bookmark
  • İçeriği arkadaşına gönder
  • İçeriği Yazdır
2 kişi beğendi.
back on top