Tuncay TÜRETKEN

Tuncay TÜRETKEN
  • Tuncay TÜRETKEN
  • Şube Müdürü
  • 0262 325 60 91 / 3601
  • tuncayturetken@kocaeli.bel.tr

1981 Erzurum Yağmurcuk köyü doğumlu olan TÜRETKEN ilk orta ve lise öğrenimini Erzurum ve Van’da tamamladı. Yüksek öğrenimini Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinde 2 ayrı bölümde 6 yıl okuyarak (Bitkisel Üretim Programı )Bitki Koruma Bölümünden “ Bölüm Birincisi olarak ” mezun oldu.

Yüksek öğreniminde Tarım Makineleri, Sitatik; Dinamik, Entomoloji, Fitopatoloji, Viroloji,Bakteriyoloji, Genetik, Moleküler Genetik, Böcek Sistematiği ve İlaçlama konusunda eğitimler aldı. 2003 yılında Özel bir firmada bir dönem sorumlu mühendis olarak görev yaptıktan Askerlik görevini Eğirdir Dağ Komando Okulu Eğitim ve Merkez Komutanlığında Yedek Subay Okulunu Dağ Komando Eğitimi alarak bitirdi.İzmir Foça Amfibi Tugayı Komutanlığında ise Amfibi Dağ ve Deniz Komando Eğitimi aldı.Askerlik görevi boyunca 3 ay gibi bir dönemde İzmir Üçkuyular Karakolunda Karakol Komutanı olarak ta görev yaptı.

2005 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde göreve başladı ve 5 yıl Gebze Bölge Şefi olarak bu görev yaptı. 2011 yılında Park ve Bahçeler Müdürlüğünde Proje-İhale-Kesin Hesap birimlerinden sorumlu Müdür Yardımcısı oldu, 2012 yılında görev yaptığı müdürlüğün Daire Başkanlığı olması nedeniyle yeni kurulan Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığına bağlı Etüd Planlama ve Kesin Hesap Müdürlüğünün Kurucu Müdürü olarak atandı. Görev süresi boyunca yurt içi ve yurt dışında bir çok eğitim kurs ve seminerlere katıldı.

Mesleği ile alakalı birçok projenin yanı sıra Enerji aydınlatma ve yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili (rüzgar ve güneş) çalışmalar ve projelerde görev alarak Gebze bölgesindeki ilk Rüzgar Tribününün Kurulması projesini yürüttü.

İl içindeki projelerin yanısıra kardeş şehir Van da yapılan Kocaeli Van Dostluk Parkının proje yürütücüsü kontrolü ve kabulünde görev aldı.Ayrıca bulunduğu bölgede bu bölgeye simge olabilecek Gebze Tower Fikir Projesini hazırlayan TÜRETKEN Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu alt yapı ve çevre çalışmalarının adeta tescillenmesini sağlayan ve Körfezde ilk olan Mavi Bayrak projesinde proje yürütücüsü olarak görev yapıp Uluslararası Çevre Ödülünün alınmasına katkı sağladı.

2013 yılının başlarında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK tan gelen bir teklif üzerine mevcut görevinden istifa ederek sırasıyla Bilgem ve Mam Başkanlıklarında Birim Sorumluğu yaptı.

2014 yılının sonlarında bu görevinden istifa eden TÜRETKEN Evra Group Park ve Projeler Müdürü olarak göreve başladı.2015 yılının sonlarında yine aynı grubun bünyesinde bulunan Asya Çikolata ve Şekerleme Firması Genel Müdürlüğü görevine atandı.Buradaki görevinden de istifa ederek 2017 yılının Ocak ayında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığında Koordinatör olarak göreve başladı.Kısa bir zaman sonra Park Bahçeler Daire Başkanlığı Park Bahçeler Yapım Şube Müdürlüğüne Müdür olarak atandı ve halen bu görevine devam etmektedir. Tuncay TÜRETKEN evli ve iki çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.