DOĞAL YAŞAM ALANLARI

Tarih: 2 Ekim, 2017
a a a

Kuzu Yaylası Orman İçi Dinlenme Yeri: İzmit'in güneydoğusundaki Kartepe'dedir. Kayın, ıhlamur ve çam ağaçları ve rengârenk çiçeklerle çevrili yoldan dola­narak Kuzu Yaylası'na gelindiğinde doğanın eşsiz manzarası etkileyici bir atmosfer meydana getirmektedir. Kuzu Yaylası'nda halen piknik alanı ve kır lokantası bulunmaktadır.


Gaziler Orman İçi Dinlenme Yeri: Gebze ilçesindeki bu orman içi dinlenme yerinde piknik alanı vardır.

Düzmeşe Orman İçi Dinlenme Yeri: Gebze ilçesindeki bu orman içi dinlenme yerinde düzenlenmiş piknik alanı ve bir büfe bulunmaktadır.

Uzuntarla Orman İçi Dinlenme Yeri: Merkez ilçedeki bu dinlenme yerinde düzenlenmiş bir piknik ve çocuk oyun alanları bulunur.

Maşukiye: Kocaeli’nin yeşil cenneti beldelerinden birisi de Maşukiye’dir. Belde, İstanbul’a 120 kilometre ve İzmit’e 20 kilometre uzaklıktadır. Etrafı yemyeşil, sağlı sollu et-mangal ve alabalık lokantalarıyla dolu bir yoldan geçilerek ulaşılan Maşukiye, elma, ceviz ve kiraz ağaçlarıyla kaplıdır. Maşukiye’nin ismi âşık anlamına gelen mâşuktan gelir. Maşukiye’den Kartepe yolu takip edildiğinde Alabalık Vadisi’ne ulaşılır. Bu vadinin her iki tarafında balık restoranları bulunmaktadır. Buralarda kuş sesleri ve şelalelerden uzanan su sesi eşliğinde yemek yeme imkanı bulabilirsiniz. Kiremitte alabalık, fırında mantar ve güveçte köy peyniri Maşukiye’nin özel yemekleri arasında yer almaktadır.


Soğuksu Piknik Alanı: Merkeze bağlı Bahçecik beldesinde bulunan Soğuksu Piknik alanı, bütün körfezi kapsayan manzarası, temiz havasıyla Kocaeli'nin hemen her yerinden vatandaşların, ağaçlar altında piknik yapmak için akın ettikleri bir mesire yeridir. Bölgeye ismini veren suyun mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Soğuksu tesislerinde dileyenler için et- mangal, soğuk meşrubat ve çay servisi büfe hizmetleri de verilmektedir.

Şehitler Korusu: Bağçeşme bölgesinde yer alan Şehitler Korusu, antik çağa ait sur duvarları içinde, Körfez’e nazır manzarasıyla eşsiz güzellikte bir koruluktur. Çevresinde piknik ve oturma alanları, çocuk oyun alanları, kafe ve 500 kişilik oturma kapasiteli bir açık hava tiyatrosu bulunmaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında, hafta sonları en çok tercih edilen yerlerden biri olma özelliği taşımaktadır.


Yeniköy- Yazlık Ilıcası: İzmit'in Gölcük yolu üzerinden 15 km güneyde. Yeniköy sınırları içerisinde bulunan Yazlık Ilıcası, denize 3 km mesafededir. Tarihi Ayazma'nm içinden çıkan ve cilt hastalıklarına faydalı 40 derecelik sudan, 1 metre derinliğindeki havuzunda yıkanarak yararlanmak mümkündür.


Başdeğirmen Mesire Alanı:
Karapınar köyüne bağlı olan Başdeğirmen Mesire Alanı yeşillikler içinde anıtsal çınarların çevrelediği dereler boyunca devam eden sırtlarda doyumsuz manzaralı yürüyüş sahalarına sahiptir. Tesislerin yanında su sesiyle dinlenmek için kurulmuş hamaklar bulunmaktadır. Oldukça estetik bir mimariye sahip iki katlı ahşap dağ evlerinin ve alabalık restoranının bulunduğu vadinin dört tarafı ormanla çevrilidir. Gözünüzü çevirdiğiniz her yerde yeşil ve kahverenginin büyüleyici tonlarını görebileceğiniz adeta ‘kurtarılmış’ bir bölge gibidir. Hafta sonlarını dinlenmiş bir şekilde geçirmek için sessiz, sakin bir tatil yeri arayanlar için ideal bir yerdir. Çevre illere yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle bu köye hem günübirlik gidilebilir hem de ahşap dağ evlerinde konaklayıp mis gibi köy havası solunabilir. Dönüşte buradan köy ekmeği, köy peyniri, yumurta, tereyağı ve bal gibi doğal yiyecekler satın alabilirsiniz.


Kerpe Orman İçi Dinlenme Yeri: Kerpe Kandıra'ya 10 km, İzmit'e 50 km uzaklıkta masmavi deniziyle sırtını ormanlara dayamış şirin bir Karadeniz yerleşmesidir. Eşsiz kumsallara sahip Kerpe'de deniz kıyıdan 150 m öteye kadar sığdır. Zengin balık çeşidi, tertemiz çam havası ve doğai plaj­ları bulunan Kerpe son yıllarda hızla yapılaşmaya ve beton­laşmaya sahne olmaktadır. "Pembe Kayalıklar" olarak bilinen antik liman arkeolojik ve doğal sıt alanı kapsamında koruma altındadır. Kıyıdaki Omar Ağzı'nda yer alan 20 dönümlük orman içi dinlenme yeri konumu bakımından ideal bir mesire yeridir. Burada düzenlenmiş piknik ve çocuk oyun alanları ile soyunma kabinleri, duş ve büfe bulunmaktadır.

Kefken: Kandıra'ya 20 km uzaklıktaki Kefken, Karadeniz kıyısındaki yerleşimler içinde en gelişmiş olanıdır. Denizi, kumsalları ve çam ormanlarıyla Kerpe gibi vazgeçilemeyecek özelliklere sahiptir. Pembe kayalar ilginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken yerlerdendir. Buradaki kayaların özelliği denizde yumuşakken çıkarıldıktan sonra sertleşmesidir. Osmanlı döneminde Sultan Ahmed Camisi ve birçok caminin yapımında insan gücüyle dikdörtgen şekli verilen ve deniz yoluyla İstanbul'a taşınan bu taşların kullanıldığı ileri sürülmektedir.

Kocaeli Kent Ormanı: İzmit Merkez ilçe sınırları içerisinde, Kocaeli ilinin Kuzeydoğusunda, Umuttepe Mevkiindedir. İzmit-İstanbul eski karayolu üzerinde olan Kocaeli Kent Ormanı, şehir merkezine 12 km mesafede olup, ulaşımı oldukça kolaydır. Şehrin havasından ve gürültüsünden bunaldığınızda ailenizle rahatça gidebileceğiniz tam bir oksijen deposu ve tabiat harikası olan Kocaeli Kent Umuttepe Tıp Fakültesinin hemen arkasındadır.

Kocaeli Kent Ormanı Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulduktan sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen ve bir süre sonra tamamen elden geçirilerek ve eksikleri giderilmiştir. Kocaeli Kent Ormanı sanayi ve konutların fütursuzca arttığı kentimizde çok önemli bir tabiat harikası niteliğindedir. Ağaç türleri Karaçam, Maritima ve Radiata Çamı olmakla beraber, doğal olarak yetişmiş meşe ve kayın türleri de bulunmaktadır. Kent Ormanı özenle düzenlenmiş ve aynı özenle korunan şehrimizin en önemli yeşil alanlarından, dinlenme ve mesire yerlerinden bir tanesidir. 300 dönümlük bir arazi üzerine kurulan Kent Ormanı'nda ailenizle birlikte ya da yalnız olarak piknik ve spor yapmak dinlenmek için her şeyi bulabilirsiniz. Ormana giriş ve buradaki imkânları kullanmak tamamen ücretsizdir. 4 personelin 24 saat esasına göre görev yaptığı Kent Ormanı'nda yeşilin her tonunu, doğanın birçok nadide güzelliğini bulmanız mümkündür. Kent Ormanı'na gelecekler için her şey düşünülmüş. WC ve su probleminiz yok. Parkın girişinde bayanlar ve baylar için ayrı ayrı temiz tuvaletler ve su ihtiyacınız için ormanın içinde onlarca çeşme mevcuttur. Çocuklar için oyun grupları, kamelya ve oturma grupları bulunuyor. Kent ormanındaki tüm yapılar ormanın ahengine uygun ahşap malzemelerden inşa edilmiştir. Girişte sizi karşılayan Bilgilendirme Evi'nden ormanlık alan hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. İçerisinde balıkların da bulunduğu küçük göl, ilk karşılaşacağınız güzelliklerdendir. 150 m2 lik sun'i gölet yanında, orman evi, spor tesisleri (futbol sahası, voleybol sahası, tenis kortu, koşu ve yürüyüş bantları), gezinti yolları, çeşmeler, seyir kulesi, dinlenme bank ve kamelyaları, çocuk oyun parkı, otopark gibi birçok tesis halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Tam bir oksijen deposu olan Kent Ormanı'nda ateş yakmak koruma altında bulunan tüm ormanlarda olduğu gibi yasaktır. Ancak mangal yapmak için kamelyalarda bulunan elektrikten yararlanarak elektrikli ızgara yapabilir ya da piknik alanında satılan tüplü mangalları kiralayabilirsiniz. 200 araçlık bir otoparkın bulunduğu Kent Ormanı temizliği ile de dikkat çekiyor. Her yere uyarıcı levhalar ve çöp bidonları konulmuş. Kent Ormanı'nın en dikkat çekici yeri ise seyir kulesidir.