CENAZE HİZMETLERİ

Tarih: 3 Ekim, 2017
a a a

CENAZE HİZMETLERİ (MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ)

1979 Yılında kurulan Mezarlıklar Şube Müdürlüğü Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak çalışmakta, Mezarlık ve cenaze hizmetleri konusunda hizmet vermektedir.

Cenazesi olan vatandaşların “ 188 “ “ veya 0 262 321 20 94 numaralı Cenaze Hizmetleri “ telefonunu aramaları yeterli olup, tüm hizmetler Mezarlıklar Müdürlüğünce ücretsiz yapılır. Cenazenin defnedilebilmesi için “ Ölüm Belgesi “ olması gereklidir.

Ölüm Belgesi Nasıl Alınır ?

1-Ölüm olayı evde meydana gelmiş ise İlçe Belediyeleri Sağlık İşlerinden veya Sağlık Ocaklarından alınır.

2-Ölüm olayı hastanede meydana gelmiş ise hastane tarafından düzenlenen Ölüm Belgesi alınır.

3-Adli vakalarda meydana gelen ölümlerde, savcılık tarafından düzenlenen Ölüm Belgesi alınır.

4-Yurt dışından gelen cenazeler için Havalimanı doktorunun düzenleyeceği Ölüm Belgesi alınır.

5-Düşük veya ölü doğumlar için ilgili tabibin düzenleyeceği belgenin alınması yasa gereğidir.

Cenaze Defin İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Ölüm Belgesi alındıktan sonra 188 veya 0.262.321 20 94 Cenaze Hizmetleri telefonla aranarak cenazenin bulunduğu yerin adresi verilir. Cenaze aracı cenazeyi bulunduğu yerden alır Asri Mezarlığımızdaki yıkama yerine getirir. Cenaze yıkanır, kefenlenir, tabuta konur. Cenaze sahibinin isteği doğrultusunda evine dua için getirilir veya doğrudan kalkacağı camiye götürülür. Cemaat için de 1 adet otobüs tahsis edilerek cenazenin kalkacağı camiye gönderilir.

Mezar Yeri Tahsisi ve Mezarın Kazılması Nasıl Yapılır ?

Cenazenin daha önceden alınmış yeri varsa, cenaze sahipleri tarafından tapusuyla birlikte mezarlığa gidilerek yeri gösterilir. Önceden alınmış yeri yoksa sıraya göre uygun bir yer kazılır. Mezar tahtası da mezarın başında hazır tutulur. Tüm bu hizmetler ücretsiz olarak yapılır.

Cenaze Hizmetleri ve Mezar Yeri İçin Ücret Alınıyor mu ?

Cenaze için yapılan hizmetlerin ( Yıkama, Kefen, Mezar Tahtası, Cenaze Aracı, Cemaat için Otobüs, Cenazenin Defnedileceği Mezar Yeri, Cenaze Sahibinin Talebi Olması Durumunda Din Görevlilerimizin Yaptığı Dini Hizmetler ) tümü ücretsizdir. Vatandaşlarımızın bu hizmetleri yürüten görevlilere de hiçbir ücret vermemesi gerekmektedir.

Sadece; Cenazenin Defnedileceği mezarın yanından boş mezar yeri talepleri ücretlidir.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım