Roman Festivali kardeşlik çağrısıdır

Tarih: 6 Mayıs, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 1. Roman Festivali için Kocaeli’ne gelen yerli ve yabancı Roman grupları Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın’ı ziyaret etti. Grup liderlerini kabul eden Dr. Tahir Büyükakın, “Roman Festivali bu dünyaya yapılmış bir kardeşlik çağrısıdır. Bu çağrıya katılıp, bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ediyoruz” dedi.

MAKAMDA SICAK KARŞILAMA

Genel Sekreter Yardımcılığı makamında gerçekleşen ziyarete Makedonya, Bulgaristan, Gürcistan, Macaristan’ın yanı sıra Türkiye’den Düzce ve Ayvalık ekipleri katıldı. Dr. Büyükakın, kendisini ziyarete gelen Roman grupları kapıda karşılayarak tek tek “hoş geldiniz” dedi.

DÜNYAYA YAPILAN KARDEŞLİK ÇAĞRISI

Kabulde bir konuşma yapan Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, 1. Roman Festivali’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu, dünyada ise böyle bir organizasyonun olup olmadığını bilmediklerini söyledi. “Hiçbirimiz hangi milleten doğacağımızı, rengimizi, dilimizi kendimiz seçmedik. Kendimizin seçmediği şeylerle birbirimizden üstün ya da aşağıda olamayız” diyen Dr. Büyükakın, “barışa ve kardeşliğe ne kadar yakınsak, birbirimize de o kadar yakınız demektir” dedi. 1. Roman Festivali’nin bu dünyaya yapılmış bir kardeşlik çağrısı olduğuna işaret eden Büyükakın, “Bu çağrıya katılıp, bizimle birlikte olduğunuz için hepinize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“FESTİVAL BİR FARKINDALIK YARATMA AKTİVİTESİDİR”

Festivalin esas itibariyle bir farkındalık yaratma aktivitesi olduğunu söyleyen Dr. Büyükakın, bu aktivitenin ardından gerçekten kardeş olabilmek adına gerekenlerin yapılacağını kaydetti. Dr. Büyükakın, bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi’nin, eğitimden eşit düzeyde yararlanmayan çocuklar ile toplumda hak ettiğini bulamayan kadınlar adına gerekli projelerin hayata geçirileceğini açıkladı.

İHMAL ETTİK, AFFETTİRECEĞİZ

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de Romanların ihmal edildiğini söyleyen Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, şöyle konuştu: “Yakın geçmişte, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, ‘Roman vatandaşlarımızı çok ihmal ettik. Bu nedenle özür diliyoruz’ dedi. Biz de kendimizi affettirecek projeleri önce Kocaeli’nde sonra Türkiye’de daha sonra da dünyada harekete geçirmek için tüm gücümüzle çalışacağız. Bu festival sayesinde sizlerden de bir isteğimiz var. Burada yeni dostluklar kurun ve geleceğin adil dünyası için bu dostluklarınızı sürekli pekiştirin.”

ROMAN ORKESTRASINI DİNLEMEK EN GÜZELİ

Dr. Tahir Büyükakın, sohbet tarzında gerçekleşen ziyarette ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Roman açılımı çerçevesinde gerçekleştirdiği 1000 Keman 1000 Roman Projesi’nden bahsetti. Festival de dahil olmak üzere söz konusu projenin tamamının Kocaeli’nde yaşayan Roman vatandaşlarla birlikte hazırlandığına dikkat çeken Dr. Büyükakın, “Roman kardeşlerimiz bize ‘1000 keman verin, Roman Orkestrası kuralım’ dediler biz de ‘siz zaten doğuştan müzisyensiniz tabii ki bu istediğinizi yaparız’ dedik ve kemanları verdik. Üç aydır keman dersi alıyorlar. Festival kapsamında 1000 kişilik Roman Orkestrası bize resital verecek. Festivale Goran Bregoviç ve Gypsy Queens – Kings gibi çok iyi müzisyenler gelecek. Onları dinlemek tabii ki zevkli olacak ama bizce en keyiflisi 1000 çocuğumuzun vereceği resital olacak.” dedi.

KİBARİYE VE CİGULİ DE GELECEK

Dr. Büyükakın festival kapsamında ayrıca Kibariye ve Cigulu’nin de sahne alacağını sözlerine ekledi. Kabulde Macaristan ve Gürcistan ekiplerinin grup liderleri 1. Roman Festivali’ne davet edildikleri için teşekkür etti. Ayvalık grup lideri de Türkiye’ye örnek olan 1. Roman Festivali’nin bundan sonra da devam ettirilmesini istediklerini söyledi.

KARŞILIKLI HEDİYELER VERİLDİ

Konuşmaların ardından Dr. Tahir Büyükakın, ziyaretine gelen yerli ve yabancı grup liderlerine hediyeler verdi. Gruplar da Dr. Tahir Büyükakın’a çeşitli armağanlar sundu. Ziyaret Büyükşehir Belediyesi önünde çektirilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.