“Kontrol yoksa, başarı da yok”

Tarih: 23 Mayıs, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kişisel gelişim uzmanı Sevda Türküsev, Uluslar arası İnterteks Fuar alanında düzenlenen Kocaeli 3. Kitap Fuarı’nda “Duygu Kontrolü ile Kişisel Başarı” konulu bir konferans verdi. Kalabalık bir dinleyici topluluğuna seslenen Sevda Türküsev, “Kontrol yoksa; başarı da yok” dedi.

ETKİ TEPKİ ARASINDAKİ SÜREÇ ÇOK ÖNEMLİ

Sevda Türküsev, etki ve tepki arasındaki sürecin doğru değerlendirilmesinin kişisel gelişim ve başarı ediniminde önemli rol oynadığını ifade etti. Türküsev konferansın bu bölümünde dinleyicilerle bir anısını paylaştı. Türküsev, “Patrona proje üretmek ve doğru yolu göstermek şeklinde özetlenebilecek işimin gereği bir projedeki çekincelerimi patronuma söylediğimde, çalışma arkadaşlarımın yanında beni azarladı. Daha sonraki görüşme isteğimi de geri çevirdi. Projeden binlerce dolar zarar ettik. Gerekçelerini bana aktarırken de ‘ben bunu daha önce size söylemiştim’ demedim, bugün daha pozitif ve daha güvenli bir iş ilişkimizin olduğunu söyleyebilirim” dedi.

ÇİFTLER BİRBİRLERİNİ TANIMALI

Kişisel ilişkilerin sağlıklı yürütülmesinde sevgi ve saygının yanı sıra; empati ve hoşgörü duygularının önemli olduğunu kaydeden Türküsev, “Algıyı oluşturan ve bireyin davranışlarını belirleyen pek çok etmen var. Belki bir flört sürecinde kişiler kendilerini saklayabiliyor. Ama hayat ne yazık ki, gerçeklikler üstünden yaşanıyor. Yalnızca kültürel bakış açısındaki farklılık bile pek çok evliliklerin yıkılmasının gerekçesidir. Çiftlerin birbirlerini yeterince tanımasını kesinlikle öneriyorum” diye konuştu.