Kocaeli Şehir Tiyatroları perde açıyor

Tarih: 30 Eylül, 2010
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Cuma perdelerini açıyor. Sezon, Gölcük Belediyesi tarafından restore ettirilen 16. yüzyıl Osmanlı yapısı olan Kazıklı Kervansaray’da açılacak. Sezonun ilk oyunu ise Turgut Özakman’ın yazdığı, Ali Sürmeli’nin yönettiği “Resimli Osmanlı Tarihi” adlı oyun olacak. Aynı akşam prömiyer yapacak olan oyun 20.00’de başlayacak.

OYUNUN KONUSU

Oyunun başkişisi Vakıf, iyi niyetli, duygusal, ama siyasetin çarklarının nasıl işlediğini bilmeyen, bu yüzden de sürekli düş kırıklığına uğrayan ve tarihin gidişatını değiştirmek gibi olmayacak bir hayale kapılan biridir.

26 Mayıs 1960'ta sızarak uykuya dalan Vakıf, düşünde 26 Mayıs 1876'ya gider. Uyandığında ise 27 Mayıs 1960 devrimi olmuş, ama Vakıf yüzyıl öncesinde kalmıştır. Özakman, oyunda, toplumda yer alan anayasaları, aileyi, kadın erkek ilişkilerini ve üç padişah (Abdülaziz, V. Murat, Abdülhamit) dönemini işliyor.

OYUNUN KADROSU

Oyunda Vakıf karakteriyle başrolü Aydın Sigalı oynuyor. Anlatıcıyı Tarık Keskiner’in üstlendiği oyunda Mahmure’yi Zeynep Özan, Dr. Kapolyon’u Ahmet Yaşar Özveri canlandırıyor. Oyunda ayrıca Şehir Tiyatroları’nın başarılı sanatçılarından Mehmet Serimer, Şafak Karali, Salih Mat, Veysel Sami Berikan, Ozan Şahin, Burcu Güner, Taylan Ertuğrul, Çağrı Mengüç, Tolga İskit, İrem Kahyaoğlu, Seçil Mutlu, Deniz Alan, Işık Öztorun, Senem Akman ve Fatma Yılmaz rol alıyor. Dekorlarını Veysel Çıracı’nın yaptığı oyunun kostüm tasarımı Funda Çebi’ye, koreografisi, Cihan Yöntem’e, ışıkları Erol Dinçdemir’e, müzikleri Turgay Erdener’e ve dijital görüntüsü Serkan Aktü’ye ait. Oyunun yönetmen yardımcılığını ise Sultan Ertuğrul yapıyor. Oyunun müzisyenleri ise şöyle; piyano Emre Efe, keman Ceyda Koyunoğlu, perküsyon Haluk Dolanbay, klarnet Selçuk Tuna ve ud Mustafa Dağlı.

YENİ SEZON YENİ OYUNLAR

Şehir Tiyatroları 2010-2011 sezonunda sahneleriyle Kocaeli’ni adeta bir hilal gibi kucaklayacak. Şehir Tiyatroları’nın oyunları Gebze’de Osman Hamdi Bey, Gölcük’te Kazıklı Kervansaray ve İzmit’te ise SDKM sahnelerinde perde açacak. Bu akşam (Cuma)Gölcük Kazıklı Kervansaray’da prömiyer yapacak olan oyun Ekim ayı boyunca hem bu sahnede hem de SDKM Büyük Sahne’de dönüşümlü olarak sahnelenecek. SDKM Oda Tiyatrosu’nda ise geçen yıl büyük ilgi gören “Peynirli Yumurta” adlı oyun sahnelenecek. Ekim ayında minikler için ise yine SDKM Büyük Sahne’de “Mutluluk Gezegeni” adlı oyun sahnelenecek.

SIRADA KÜHEYLAN VAR

Şehir Tiyatroları Ekim ayı içinde ikinci yeni oyununun prömiyerini yapacak. Dünyanın en iyi 50 oyunu arasında yer alan Peter Schaffer’ın “Küheylan” adlı eseri Ekim ayında SDKM Büyük Sahne’de perde açacak. 21 Ekim Perşembe günü ilk gösterimini yapacak olan oyunun provaları tüm hızıyla sürüyor.