Gönül bağıyla anlaştılar

Tarih: 27 Nisan, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 23 Nisan Festivali için Kocaeli’ne gelen 41 ülke’den 1000 misafir ülkelerine dönmeye devam ediyor. Yaklaşık 10 gün süren Kocaeli ziyaretleri sonrası dün de çok sayıda ülke grubu Kocaeli’nden ayrıldı. Dünya çocukları ve Türk çocukları ile aileleri ayrılık sırasında gözyaşlarını tutamadılar.

ROMENLER SON GÖSTERİLERİNİ YAPTI

Romanya’ya dönmeden önce Kuruçeşme’deki Zafer İlköğretim Okulu’nda bir gösteri yapan Romen grubuna Türk çocukları ve aileler büyük ilgi gösterdi. Renkli kıyafetleriyle ülkelerine özgü danslar yapan Romen çocuklara izleyiciler de alkışlarla eşlik etti. Program sonrası Romen çocuklar evlerinin yolunu tuttu.

AİLELER İÇTENLİKLE SAHİPLENDİ

Dünya’nın dört bir yanından gelen yabancı öğrencileri evlerinde konuk eden Türk aileler ayrılık sonrası duygulu anlar yaşadılar. Evlerinde misafir ettikleri çocukları kendi evlatları gibi gördüklerini belirten Türk aileler, “Onları kendi evlatlarımız gibi sevdik, ayrılıkları kolay olmuyor. Çocuklarımız ağlıyor ama bizim de içimiz ağlıyor. Bir sonraki yılı şimdiden iple çekmeye başladık” diyerek üzüntülerini dile getiriyorlar.

YARIN SON ÜLKELER DE GİDECEK

Tek sıkıntılarının yabancı dil olduğunu dile getiren aileler, buna rağmen gönül bağıyla anlaştıklarını söyledi. Aileler, “Her şey çok güzeldi. 10 gün 10 saat gibi geçti. Çocuklarımız için de faydalı bir organizasyon oldu” dedi. Dünde çok sayıda ülke grubu kentten ayrılırken bugün ve yarın (28 Nisan Perşembe) da geri kalan ülke grupları Kocaeli’nden ülkelerine doğru hareket edecek.