Denizlerin efendileri

Tarih: 15 Mart, 2010
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çevresel kirliliklerin tespit edilip, önlenmesi amacıyla deniz denetim ekipleri ile Körfez’i sürekli denetim altında tutuyor. 2009 yılında iki deniz denetim aracı ile 34 gemiye 940 bin TL ceza kesip 35 endüstriyel tesise ceza verilmesini ilgililere ileten deniz denetim ekipleri çevre düşmanlarının korkulu rüyası haline geldi.
DENİZ DENETİMLERİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kenti sanayi atıklarının esiri, çevre duyarsızlığının kurbanı olmaktan kurtarıp tertemiz bir denize kavuşturmak amacı ile çalışmalarına devam ediyor. Büyükşehir bu kapsamda Kocaeli’de çevreyi kirleten her türlü etkenin önüne set çekmek için denetimler yapıyor. Denizlerde yapılan denetimler ise gemilerden ve kıyı tesislerinden kaynaklanan kirliliğin önlenebilmesi yönüyle büyük önem taşıyor.
İSTİSMARLARIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri istismarların önüne geçmek için her gün deniz denetimlerine çıkıyor. Çevre düşmanları Kontrol-8 ve Çevreci-1 tekneleriyle tespit ediliyor. Çalışmalar İzmit Körfezi’nin her köşesini ve kıyı alanlarında bulunan tesisleri kapsayacak şekilde titiz bir şekilde yapılıyor.
GEMİ VE TESİSLER

Kenti denizle barıştıracak projelere zemin hazırlayan denetimler esnasında 2009 yılı içinde kirliliğe sebebiyet veren 34 gemi tespit edildi. Bu tespitler esnasında kirlilik oluşturan gemilere 940 bin TL ceza kesilerek gerekli ikazlarda bulunuldu. Ayrıca denetimlerde denizi kirleten 35 endüstriyel tesise idari yaptırım kararı uygulanması konusunda İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne durumun bildirilmesi sağlandı.
DENİZ SÜPÜRGESİ

Büyükşehir ayrıca Körfez’de deniz yüzeyinde bulunan kirli ve zararlı atıkları Çevre Koruma Şube Müdürlüğü bünyesinde bulunan Deniz Süpürge Gemisi ile temizliyor. Yapılan bu çalışmalarda Körfez’deki oksijen miktarı artıyor ve bunun neticesinde deniz yüzeyindeki canlıların çoğalması sağlanıyor. Deniz temizleme işleminin başladığı 2007 yılında 20 ton, 2008 yılında 25 ton atık toplandı. 2009 yılında ise yaklaşık 65 ton atık toplanarak Körfez’in gelecek nesillere tertemiz ulaşması sağlanıyor.