Bin Romana bin keman dağıtıldı

Tarih: 7 Şubat, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Roman federasyonları işbirliğiyle ‘Roman açılımı’ kapsamında dev bir projeye daha imza attı. Roman gençlerinin kültürel açıdan geliştirilmesini amaçlayan ‘Bir enstrüman bin Roman’ projesi kapsamında 1000 Romana 1000 keman verildi. 1000 kişilik dev keman orkestrası Sekapark’ta Mayıs ayında düzenlenecek olan 1. Uluslararası Roman Festivali’nde konser verecek.

BELÇİKALI KONUKLAR DA İZLEDİ

Keman dağıtımı için Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen programı Büyükşehir Belediyesi’nin Belçika’dan gelen misafirleri de takip etti. Programa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Tahir Büyükakın ve Mustafa Çöpoğlu, Kültür Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ali Yeşildal, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Kaymakamı, Roman Dernek Başkanları ve binlerce Roman katıldı.

KENT ZENGİNLİĞİNE YENİ BİR BOYUT KATILACAK

Programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, “Şehrimizin zenginliğine yeni bir boyut, yeni bir renk katmak için çok özel bir proje başlatıyoruz. Bu projeyle kendi renginiz, kendi kişiliğiniz ve kimliğinizin korunması, yaygınlaştırılması için elimizden geleni yapacağız. Projemiz, Roman kardeşlerimiz için önemli bir istihdam alanı oluşturacak, gençlerimiz müzik alanında ustalaşacak. Yeni virtüözler belki aranızdan çıkacak” şeklinde konuştu.

ORGANİZATÖRLER PEŞİNİZDEN KOŞACAK

Hükümetin Roman açılımını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak bütün imkânlarıyla desteklediklerini vurgulayan Genel Sekreter Yazıcı, “Bir Enstrüman, Bin Roman projesi dünyada eşi benzeri olmayan bir proje. Bu dev orkestra Hıdrellez kutlamalarında sahne alacak.1000 kişi aynı anda keman çalacak. Muhteşem bir konsere imza atacak. Tüm Türkiye’de, Tüm Dünya’da tüm organizasyoncular sizin peşinizden koşacak. Bizim Festivalimizde de sahne alın diyecekler. Bu projeyi, Roman Dernekleri Federasyonuyla birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu işbirliği, sevincimizi çoğaltıyor. Yalnızca Kocaeli’nin değil bütün Türkiye’nin el ele olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ÜCRETSİZ KURS VE KEMAN

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın hazırladığı proje kapsamında keman alan kursiyerler 3 ay boyunca keman eğitimi alacak. Dersler haftada 2 gün ve 6 saat olmak üzere uzman eğitmenler tarafından verilecek.. Bin öğrenci 10 eğitmene 100’er kişi halinde dağıtılacak ve bu 100 kişi 25’er kişilik 4 gruba ayrılacak. Toplam 40 gruba ayrılan kursiyerler 3 ayın sonunda kullandıkları enstrümanların sahibi olacak. Kursu yarıda bırakanlardan enstrümanları geri alınıp yerlerine yedek kursiyerler alınacak.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KEMAN ORKESTRASI

Öte yandan Türkiye’nin en büyük keman orkestrası 1000 kişiyle 5, 6, 7 ve 8 Mayıs tarihlerinde Sekapark’ta konser verecek. 1000 kemancı 19 Mayıs’ta İsmet Paşa Stadı’nda da konser verecek. Bu topluluk şimdiye kadar Türkiye’nin en büyük Roman Orkestrası olma özelliğini taşıyacak. Bu proje Türkiye’ye örnek olup Romanların müzik anlamında yeteneklerini ve başarılarını ortaya koyacak.

ROMAN KÜLTÜRÜ TANITILACAK

Bu festivalle Türkiye’nin, Kafkasların ve Balkanların değişik coğrafyalarından Kocaeli’ye gelen ve yaklaşık 50 bin kişi oldukları tahmin edilen Romanların kültürlerini yaşatmak amaçlanıyor. Farklı kültürlerin bir arada yaşaması konusunda yaptığımız çalışmalar arasında yer alan bu proje tüm Türkiye’ye de örnek olacak.

ROMANLARA ÖZEL BİLGİ EVİ VE KO-MEK MERKEZİ

Bu projenin yanı sıra Roman vatandaşlar için birçok adım daha atılacak. Roman vatandaşların yoğunlukta olduğu bölgelerde Bilgi Evleri ve KO-MEK kurs merkezleri açılacak. Romanlara ait spor kulüplerine de malzeme yardımının yanı sıra spor sahası ve binalarının tadilatı da Büyükşehir tarafından yapılıyor.

İLKLERİN KENTİ KOCAELİ

Bu arada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz aylarda da Romanları bir araya getiren etkinlikler düzenlemişti. Ramazan ayında Antikkapı Restoran’da Roman İftarı düzenleyerek Kocaeli genelindeki Romanları bir araya getiren Büyükşehir, Kurban Bayramı’nda da Roman Bayramlaşması altında binlerce Romanı Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda buluşturmuştu. Roman sanatçılar Ciguli ile Ümmüye’nin konser verdiği programda roman vatandaşlar 4 saat boyunca doyasıya eğlenmişti.

NEDEN KEMAN?

Keman insanı derinden etkileyen eşsiz güzellikteki sesi ile ruhu beyni dinlendiren yaylı çalgılar arasında en önemli enstrümanlardan biri. Ayrıca kemanın çalınması çok zor olduğu halde roman toplumun keman çalımına daha eğimli oluşu da göz önünde bulunduruldu. Büyük keman virtüözlerinin çoğunluğunu da Roman toplumundan oluşuyor.