Başkan: Gelin Körfez’de denize girelim

Tarih: 6 Aralık, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Atv’de katıldığı Kahvaltı Haberleri programında Türkiye ve Marmara Bölgesi’ne seslendi. Başkan Karaosmanoğlu, Türkiye’de yaşayan herkesi yaz aylarında İzmit Körfezi’nde denize girmeye davet etti.

İZMİT KÖRFEZİ HABERCİLERİN GÖZDESİ

Büyükşehir’in arka arkaya yapımını tamamladığı ve kullanıma aldığı artıma tesisleri, denize çevreleyen sahil parkları, dikilen milyonlarca ağaçla günden güne temizlenen İzmit Körfezi, bir zamanlar kirlilik haberleriyle yer aldığı ulusal medyada, bugün bambaşka bir görünümle seyircilerin karşısına çıkıyor. Kocaeli’ne gelen ve İzmit Körfezi’ni gören haberciler, hayranlıklarını gizleyemiyor. Bir zamanlar Kocaeli’nden geçerken burunlarına gelen kötü kokulardan şikâyet eden ulusal medyanın temsilcileri, bugün İzmit Körfezi’nin pırıl pırıl sularını haber bültenlerine taşıyor.

ATV’DEN CANLI YAYINLANDI

Atv’nin çevreci muhabirlerinden Serkan Tahmaz da, Kahvaltı Haberleri programında bir zamanlar kokudan yanına yaklaşılamayan, bugün ise içinde yunusların cirit attığı İzmit Körfezi’nden milyonlara seslendi. Kocaeli’ni ve İzmit Körfezi’ni iyi tanıyan habercilerden biri olan Tahmaz, sabah 07.30’da Sekapark’tan 3G teknolojisiyle Kahvaltı Haberleri programına bağlandı ve körfezin güzelliğini, temizliğini anlata anlata bitiremedi.

KAHVALTI HABERLERİ’NE BAĞLANDI

Körfezi her gün havadan denetleyen Büyükşehir’in deniz uçağının önünden canlı yayın yapan Tahmaz’ın Kahvaltı Haberleri’ndeki konuğu ise Başkan Karaosmanoğlu oldu. İzmit Körfezi’nin Türkiye’nin en güzel körfezlerinden biri olduğunu hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Ancak geçmişte yaşanan kirlenme ve arıtma tesislerinin yetersiz olması nedeniyle halkımız denizi unutmuştu, deniz de bize küsmüştü. Şimdi körfezin çevresinde 11 adet arıtma tesisimiz düzenli olarak çalışıyor. Sahillerimizi temizledik, körfezi sahil parklarıyla kuşattık’’ ifadesini kullandı.

DENİZ UÇAĞI CAYDIRICI OLDU

Deniz uçağının körfezin kirletilmemesindeki etkisine de değinen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Eskiden kokan sahillerimizde, bugün plajlar yaptık, halkımızla birlikte denize giriyoruz. Ben Türkiye’yi ve Marmara Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlarımızı yaz aylarında İzmit Körfezi’nde denize girmeye davet ediyorum. Gemileri havadan takip eden deniz uçağımız sayesinde, körfez artık bize gülümsüyor. Her gün havalanan uçağımız denizi kirleten gemileri çevre zabıtasına bildiriyor. Eskiden çok ceza kesiyorduk, ama şimdi hiç ceza kesilmiyor. Çünkü deniz uçağı körfezi kirletmek isteyenler için caydırıcı oldu. Artık herkes biliyor ki; İzmit Körfezi’nin sahibi var’’ şeklinde konuştu.