23 Nisan için ülke grupları gelmeye devam ediyor

Tarih: 18 Nisan, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Festivali için Kocaeli’ye 41 ülkeden çocuklar gelmeye devam ediyor. Çeçenistan’dan gelen yaklaşık 40 kişilik grup da önceki gün Kocaeli’ye geldi. Çeçenistanlı çocuklar bir hafta misafir olacağı yeni arkadaşları ile tanışırken buluşma anlarında renkli görüntüler oluştu.

HEYECAN VE MUTLULUK

Çeçenistanlı grup Sabiha Gökçen Havaalanından alındıktan sonra Kocaeli’ye doğru yola koyuldu. Çeçenistanlı çocuklar yolculuk sırasında şarkılar söylerken heyecanlı olmaları gözden kaçmadı. Yahya Kaptan 23 Nisan İlköğretim Okulu’na getirilen Çeçenistanlı grup burada Büyükşehir Belediyesi AB Dış İlişkiler Şube Müdürü Bilal Barış tarafından karşılandı.

KISA SÜREDE KAYNAŞTILAR

Konuk ülkenin çocukları festival süresince beraber yaşayacağı aileler ile tanıştı. Birbirlerine çok çabuk ısınan iki ülkenin çocukları birbirleri ile el kol hareketleri ile anlaşmaya çalıştı. Aileler ise Çeçenistan’dan gelen çocukların kendi çocukları ile kısa sürede kaynaşmasından çok memnun oldu.

DOSTLUK VE UMUT AĞACI

Öte yandan Büyükşehir Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen 23 Nisan Festivali’ne kadar 41 ülkeden gelecek çocukların katılacağı birçok organizasyon düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında 21 Nisan Perşembe günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılacağı törenle Sakapark’ta Oyuncak Müzesi açılışı gerçekleşecek. Daha sonra 41 ülkeden gelecek topraklarla ‘Dostluk ve Umut Ağacı’ dikilecek. Ayrıca 41 Maddelik Çocuk Manifestosu şişe içerisine konularak denize bırakılacak.

EGEMENLİK YÜRÜYÜŞÜ

23 Nisan coşkusu Kocaeli’nde, 20 Nisan Çarşamba günü yapılacak Ulusal Egemenlik Yürüyüşü ile başlayacak. 41 ülkeden gelen 1000’i aşkın misafir ve onları evlerinde ağırlayacak olan öğrenciler, Yürüyüş Yolu’nda Kocaelililerle buluşacak ve kentle selamlaşacak. Nuh Çimento İlköğretim Okulu önünde saat 14.00’te başlayacak yürüyüş, Tarihi Tren İstasyonu yanından Merkez Bankası’nı takiben Yeni Cuma Camii’ne, Mimar Sinan Yaya Köprüsü’nden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında son bulacak.

DÜNYA ÇOCUKLARI

Dünyanın dört bir yanından kentimize gelecek olan dünya çocukları, Festival yürüyüşünün son durağı olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası önünde Festival Açılışı’na katılacak. Saat 15.30’daki festival açılışında, çeşitli ülkelerin temsilcileri kültürlerini yansıtan dans örnekleri sergileyecek, folklorik şovlar gerçekleştirecekler. Dünyadaki bütün renkleri bir araya getirecek olan açılış, hediyeleşme programıyla son bulacak.