1.Roman Festivali renkli görüntülerle başladı

Tarih: 6 Mayıs, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Roman Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen 1. Roman Festivali renkli görüntülerle başladı. Yerli ve yabancı Roman gruplarının katıldığı festivalde Romanlar kendileri çaldı, kendileri söyledi. Hıdırellez ateşinin de yakıldığı şenliklere Romanlar renkli ve eğlenceli kişilikleriyle damga vurdu,

TV’LER CANLI YAYINLA DUYURDULAR

Festival, Fuar Merkezi’nin önünde Lüleburgaz Davul Zurna Ekibi’nin halk oyunları gösterisiyle başladı. Roman vatandaşlar davul zurna eşliğinde kendilerine has danslarıyla göz doldurdu. Festivali ulusal ve yerel medya da yakından takip etti. Birçok TV kanalı ana haber bültenin bir bölümünde festivale bağlanarak buradan canlı yayın gerçekleştirdi.

YURT DIŞINDAN DA GELDİLER

Festivalin açılışına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Basın Yayın Daire Başkanı Raşit Fidan ve çok sayıda Roman vatandaş katıldı. Festivalde Macaristan, Bulgaristan, Makedonya ve Gürcistan ile Ayvalık ve Düzce’den gelen Roman dernekleri de yer aldı.

HIDIRELLEZ ATEŞİ YAKILDI

Gerçekleştirilen canlı yayınların ardından Fuar Merkezi önünde Hıdırellez ateşi yakıldı. Ateşin başına geçen Romanlar dans ederek baharı kutladı. Ateş başındaki danslara Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın ve Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal da eşlik etti.

ROMANLAR BİRBİRİNİ SEVER

Festival dünya romanlarını bir anlamda buluşturmuş oldu. Macaristan’dan gelen Romanlar Kocaeli’nde yaşayan Roman vatandaşlarla evrensel müzikleri eşliğinde dans etti. Dostluk ve barış mesajlarının verildiği festivalin ilk gününde Balkan Müziğinin en önemli yorumcu ve bestecisi Goran Bregoviç sahne aldı. Bregoviç en güzel şarkılarını Romanlar için seslendirdi.