Yeryüzündeki en zengin kültür hazinesi Mesnevi’dir

Tarih: 5 Mayıs, 2019
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 11.Kocaeli Kitap Fuarı Akçakoca Konferans Salonunda, yazarlar kitapseverlerle buluşmaya devam etti. Yazar Ekrem Demirli “ İslam Düşüncesinde Tanrının Varlığı ve Deizm Sorunu”, Yazar A. Ali Ural “Şaheserlerin Doğuşu” isimli söyleşisi ile okuyucularıyla buluştu.

ESERLER KALICI OLDUKLARI ORANDA SANAT ESERİ OLUR
Yazar A. Ali Ural “Şaheserlerin Doğuşu” isimli söyleşisi ile okuyuculara hitap etti. 2006-2012 yılları arasında Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şube Başkanlığını yapmış olan A. Ali Ural: “Yüzyıllar boyunca eskimeyen her çağa hitap eden eserler var. Kalıcı oldukları oranda eserler, sanat eseri olur. Yıllar bunun belirleyicisidir. Bir yazarın şimdi okunuyor olması değil, gelecekte anılıp anılmadığı önemlidir. Kalıcı eserler vermeliyiz. Tolstoy’un Savaş ve Barış eseri bir şaheserdir. Dünya edebiyatındaki emsalsiz eserlerdendir” ifadelerini kullandı.

YERYÜZÜNDEKİ EN ZENGİN KÜLTÜR HAZİNESİ MESNEVİDİR
Ural söyleşsine şöyle devam etti; “Büyük bir eseri var etmek kolay değildir. Savaş ve Barış 2 bin sayfa ve yedi yılda yazılmıştır. Tolstoy, 80 yıl çok sağlıklı yaşadı. Yaşlılığında bile ata binip ava giden bir insandı. Başyapıt dediğimiz eserler defalarca üzerinden geçilmiş eserlerdir. Mevlana, Divan-ı Kebiri, dostu Şems-i Tebriz’i için yazmıştır. Mesneviler doğunun romanlarıdır. Doğuda şiir ve mesneviler vardı. 6 ciltten oluşmaktadır. Yeryüzündeki en zengin kültür hazinesidir. Dünyanın her yerinde Mesnevi en çok satan kitap. ABD’de kitapçılarda Mevlana rafları var”