“Tarih bir zihniyet meselesi o zihniyet hiç değişmiyor”

Tarih: 4 Mayıs, 2019
a a a

Ekranlar vasıtasıyla tarihi her yaştan insana sevdiren tv program sunucusu Cansu Canan Özgen, bu yıl 11. kez düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı’na katıldı. Cansu Canan Özgen, “Tarih bir zihniyet meselesi ve o zihniyet hiç değişmiyor. Bunu anlamak için de tarihimizi iyi bilmemiz gerekiyor” dedi.

TARİHİN ÖNEMİ
Karamürsel Alp Salonu’nda gerçekleşen söyleşide genç tarihçi ve televizyoncu Cansu Canan Özgen, tarihin önemine yönelik bir konuşma yaptı. Türklerin binlerce yıllık kadim bir tarihi olduğunu kaydeden Özgen, “Selçuklu da, Osmanlı da, Türkiye Cumhuriyeti de biziz. Bizim zamanımızda Malazgirt Savaşı’nı teorik bilgilerden ibaret zannediyorduk. Ama tarih böyle bir şey değil. Tarih bir zihniyet meselesi ve o zihniyet hiç değişmiyor. Malazgirt’teki zihniyet ile bu yüzyıldaki savaşımız aynı. Camiye saldırıyı gerçekleştiren bir adamın silahından dini semboller çıkıyor. Bunu anlamak için tarihimizi anlamamız gerekiyor. O şekilde tarih bizi aydınlatacak” şeklinde konuştu.

TARİHE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUM
Cansu Canan Özgen, genç bir televizyoncu ve tarihçi kimliği olan bir genç olarak tarihe büyük önem verdiğini anlattı. Bu misyon ve vizyonla yola çıktığını anlatan Özgen, halktan aldığı olumlu yaklaşımın da kendisine güç verdiğini söyledi. Yaşadığımız dönemin son derece yüzeysel bir yapısı olduğuna dikkat çeken Özgen, “Böyle bir ortamda arkadan okumayan bir nesil gelirken, bizlerin daha da okuması gerektiğine inanıyorum. Bizim de kusurlarımız var. Bizler gençlere ne denli büyük bir tarihimiz olduğunu gösterememişiz. Ben de bu nedenle elimden geldiğince doğruları aktarmaya çalışıyorum. Bunu yapacağım mecralar buldukça da devam etmek istiyorum” dedi.

TÜRKÇEYE SAHİP ÇIKMALIYIZ
Özgen, konuşmasının sonunda Türkçenin önemine vurgu yaptı ve “Bu konuda önemli kim varsa bana ,‘Türkçenin aynı dili konuşan milletler birliği’ olduğunu söylediler. Türkçe çok önemli bir dil ve bizlerin de ona sahip çıkması gerekiyor” dedi. Cansu Canan Özgen konuşmasının ardından okurları için Kitap Fuarı’nda kitaplarını imzaladı.