Rawdanur Cuma, ‘’Savaşın faturasını biz ödedik’’

Tarih: 28 Ekim, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Göç, Mültecilik ve İnsanlık ana temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nde düzenlenen Gençlik Oturumunda, Suriyeli Öğrenci Aktivist Rawdanur Cuma, Aktivist Muhammed Davur mülteci olarak geldikleri Türkiye’de yaşadıklarını anlattı.

SURİYE’DE KARDEŞ KARDEŞLE SAVAŞIYOR
Rawdanur Cuma, ‘’13 yaşında Türkiye’ye ailemle birlikte göç ettik. Kamptayken Türkçe öğrendim. Suriye’de çok güzel bir hayatımız varken bir anda her şey alt üst oldu. Biz dönmek için oradaki olayların bitmesini bekliyorduk ama bitmeyecekmiş gibi gözüküyor. 14 yaşında ailem tarafından evlendirilmek istendim. Ben evlenmek istemiyordum okumak istiyordum. Kampta kendimi geliştirdim. Hasan Kalyoncu Üniversitesini kazandım Gaziantep’te okurken nerde Suriye ile ilgili konferans varsa katıldım. Erken evliliği önlemek için çalışmalar yürüttüm. Savaşın faturasını biz ödedik. Suriye’de üç abim savaştı. Suriye’de kardeş kardeşle savaşıyor. Abim farklı bir grupta olduğu için amcamın oğlu tarafından vuruldu. Türkiye’yi çok seviyorum. Zorluklar yaşadım ama daha güçlü oldum. Vatanınızda yaşıyorsunuz bu çok büyük bir nimet. Geçen hafta gittim Suriye’ye, o toprağa ayak basmanın tarifi mümkün değil.”

İSTANBUL’A GELDİĞİMDE BİRÇOK İNSANDAN YARDIM GÖRDÜM
Muhammed Davur: “ 2011 yılında Halep’ten geldim. Esed rejimi beni tutukladı ve hapse attı ama ben hapishaneden kaçtım. Türkiye’ye geldiğimde birçok kırık kemiğim vardı ve hiç param yoktu. İstanbul’a geldiğimde birçok insandan yardım gördüm. Şuanda Mühendislik konusunda doktora yapıyorum. Suriyeliler yardımcı olarak iş bulmalarını sağlamaya çalışıyorum. İnsani yardım projeleri yürütüyorum.’’