Performans Sahnesi’nden dünyaya barış çığlığı

Tarih: 21 Nisan, 2019
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 47 ülkeden 1100 çocuğun misafir edildiği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali Uluslararası Fuar Alanında tüm coşkusuyla başladı. Birbirinden farklı ve renkli etkinliklerin çocuklar için hazırlandığı alanda en neşeli bölümlerden biri de Performans Sahnesi oldu. Dünya çocukları performans sahnesini ülkelerinin danslarıyla renklendirirken, son derece anlamlı bir mesajı da buradan duyurdu. Dünya Çocukları, kardeşliğin güçlü birlikteliğinde, dünyaya sevgi ve barış mesajları gönderdi.

KUKLA GÖSTERİSİ İLE BAŞLADI
Performans sahnesi etkinliklerine, Rıdvan Pars Kukla Gösterisi ile başladı. Dans eden kuklalara eşlik eden çocuklar, neşeleri ve ile gösteriye renk kattı. Kukla gösterisini, Gölcük Hisareyn İlk Okulu öğrencilerinin tiyatro oyunu takip etti.

KENDİ YAZDIKLARI OYUNU SAHNELEDİLER
Öğrenciler, kendi yazdıkları “Ormen” isimli oyunu sahneledi. Oyunun yönetmenliğini ise sınıf öğretmeni Ayşe Yirmibeş yaptı Ağaç sevgisini anlatan oyunda çocuklar doğaya olan duyarlılıklarını en güzel şekilde ortaya koydu. Çocukların sahne performansı arkadaşları tarafından alkışlarla karşılandı. Gölcük Hisareyn İlkokulu öğrencileri halk oyunları ekibi de Artvin Yöresi’ne ait halk oyunlarını oynadı. Çocukların Ata Barı performansı beğeni ile izlendi.

PERFORMANS SAHNESİ’NDEN DÜNYAYA BARIŞ MESAJI
Öte yandan Performans Sahnesi yabancı ülkelerden gelen çocukları da ağırladı. Dünyanın dört bir yanından gelen yabancı öğrenciler, renkli kostümleri, gülen yüzleri ile 23 Nisan’a anlam kattı. Çocuklar, sevgi ve dostluk gösterileri ile dünyaya barış mesajları verdi. Performans sahnesinde ilk gün Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bulgaristan, Bosna – Herkes, Çin Endonezya, Estonya, Fas, Filistin, Gagavuzya, Gürcistan Moldavya, Irak, İran Karadağ, Kazakistan Kırgızistan, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosava, Letonya ve Kuze Osetya’dan gelen misafir öğrenciler gösteri yaptı.