Kitap Fuarı’nda zarafetin incelikleri anlatıldı

Tarih: 28 Nisan, 2019
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Türkiye’de bir ilk olan Zarafet Akademisi’nin kurucusu olan Gökhan Dumanlı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nda zarafetin inceliklerini anlattı. Dumanlı, gittikçe zarafetten uzaklaştığımız şu günlerde, görgü kurallarını ve doğru bildiğimiz yanlışları anlattı.

ZARAFETİN İNCELİKLERİNİ ANLATTI
Karamürsel Alp Salonu’nda gerçekleşen söyleşide İletişim ve Zarafet Uzmanı Gökhan Dumanlı, okurlara yaşamın incelikleri başlığında zarafetin incelikleri hakkında bilgi aktardı.

OLUMSUZLUKLARI FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ
Dumanlı, bunun öncesinde, hayata karşı yaklaşımlarımız konusuna dikkat çekti. “Aslında hepimiz aynı şeyleri yaşıyoruz. Ama hepimizin farklı tepkileri var” diyen Gökhan Dumanlı, “Derin bir karamsarlık içindeyiz. Enerjimiz kayboldu. Mühim olan bu hayatta ne kadar hikâye biriktirdiğimiz olmalı. Örneğin Türkiye’nin ilk halkla ilişkiler uzmanı Betül Mardin buna en güzel örnektir. Zor bir hayatı fırsata çevirerek bize önemli bir hayat örneği sunmuştur. Dramdan beslenmek yerine bunları fırsata çevirmeliyiz” dedi.

ZARAFET NEDİR?
Gökhan Dumanlı ilgiyle izlenen söyleşisinde zarafetin anlamına değindi. Dumanlı zarafetin, görgünün ve nezaketin hayatı kolaylaştırmakla kalmadığını anlatarak, aynı zamanda sosyal ilişkilerden kariyer yolculuğuna kadar yaşamın her alanında güç kazandırdığını kaydetti. Zarafet Akademi'nin kurucusu Gökhan Dumanlı, görgü ve zarafetin gözümüzü açtığımız ilk andan gece uykuya geçene kadarki süreyi kapsadığına da vurgu yaptı. Dumanlı, görgü ve zarafet kurallarının kolay öğrenilebileceğini ve bu çerçevede görgü ve zarafetin saygıyla başladığını ifade etti.

DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR
Dumanlı söyleşinin son bölümde konuklarıyla zarafet kurallarına yönelik uygulama yaptırdı. Uygulama içinde el sıkışmadan, oturmaya, yüz hareketlerine kadar doğru bildiğimiz yanlışlar gösterildi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım