‘’Kâğıt para olmasaydı kapitalizm olmazdı’’

Tarih: 3 Mayıs, 2019
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nda iktisatçı-yazar Mustafa Özel, okurlarıyla buluştu. Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki Yahya Kaptan Konferans Salonu’nda söyleşisini gerçekleştiren Özel, “Kâğıt para olmasaydı kapitalizm olmazdı. Bunu keşfeden kişi de Gothe’dir. Eski toplumda lider ülke ekonomiye hâkimdi, bu devir bitti. Şimdi kâğıt paraya hükmedenler topluma hükmediyor” dedi.

“MODERNİZMİN ÜÇ KURGUSU VARDIR”
Mustafa Özel, yaptığı konuşmada edebiyat üzerinden bir kapitalizm eleştirisi gerçekleştirerek, “Modern olmak 500 yıllık bir olaydır, belki bizim için 100 yıllık olaydır ve bu yeni bir şeydir; bunun farkında olmamız lazım. Modernizmin üç kurgusu vardır: Kağıt Para, Ulus ve Roman. Bu üçü insanoğlunun Allah’ın inayetiyle değil, şeytanın inayetiyle ortaya çıkardığı bir şeydir. Matbaa bunun aracıdır. Atalarımız matbaaya şeytan icadı demişlerdir. Çok büyük bir hakikattir bu” diye konuştu.

“MODERN BİREY RUHUNU ŞEYTANA SATIYOR”
“Matbaada basılan üç şey kağıt para, gazete ve romandır” diyerek sözlerine devam eden Özel, “Kağıt para olmasa, kapitalizm olmazdı. Gazete olmasaydı ulus olmazdı, roman olmasa birey olmazdı. Goethe, Faust ile modern bireyin inşasını (yani modern bireyin içine şeytanın nasıl girdiğini) anlatır. İkinci cildinde ise modern devletin inşasını (yani devletin içine şeytanın nasıl girdiğini) anlatır. Modern birey ruhunu ‘mutlak haz’ karşılığında şeytana satmaktadır. Şeytanla anlaşarak birey olabilirsiniz. Soros’un baş eserinin adı ‘Finansın Simyası’dır” ifadelerini kullandı. Söyleşinin sonunda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Raşit Fidan tarafından Özel’e Kitap Fuarı’na katılan yazarlar için özel olarak hazırlanan hediye takdim edildi.