‘’Kadının erkekle eşit tutulduğu tek yer göçtür’’

Tarih: 28 Ekim, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Ulusal ve uluslararası önemli isimlerin katıldığı Kartepe Zirvesi’nin son gününde oturumlar tüm hızıyla devam etti. Yeditepe Üniversitesi’nin akademisyenlerinden biri olan Doç. Dr. Işıl Turkan’ın moderatörlüğünü yaptığı sempozyumda “Göçü Sırtında Taşıyan Kadınlar” konusu işlendi. Sempozyuma Kadın Dayanışma Platformu Kurucu Başkanı ve gazeteci Özgün Deniz Gündüz ve BM Kadınlar Cinsiyet ve İnsanlık Uzmanı İris Kristjansdottır konuşmacı olarak katıldı.

SURİYELİ KADINLAR BİRÇOK SAVAŞI AYNI ANDA VERİYOR
Sempozyumun başında selamla konuşması yapan Doç. Dr. Turkan, Suriyeli kadınların taşıdığı zorlukları dile getirirken, “Suriyeli mülteci kadınlar yaşadıkları kamplarda kendilerini geliştirdikleri meslek eğitimleriyle girdikleri işte kendilerini ve ailelerini idame etmeye çalışıyor” dedi. Daha sonra kürsüye BM Kadınlar Cinsiyet ve İnsanlık Uzmanı Kristjansdottır çıkarak, “Suriyeli kadınlar birçok savaşı aynı anda veriyor. İlk savaşları kendi ülkelerinde kaldıkları zorluklarla başlayan göçmen kadınların ikinci savaşı ülkelerinden sığınacakları ülkeye yolculuk yaparken yaşadıklarıdır’’ dedi.

GÖÇMEN KADINLARIN YALNIZCA %13 BİR İŞTE ÇALIŞIYOR
Kristjansdottır, ‘’3’ncüsü ise sığındıkları ülkedeki uyum ve tamamen yerleşmek için çaba sarf ederken ailesinin güvenliğini ve huzurunu sağlama çabası olarak görünüyor. Suriye’den Türkiye’ye sığınan kadınların %87’si işte çalışmayı tercih etmiyor ve bu kadınların %73’ü de evde güvenli olduklarını dile getiriyor. Suriyeli kadınların %73‘ü haklarını bilmiyor. Sadece %17’si çalışabiliyor. Kadınları iş gücüne daha fazla sokacak hareketler yapmalıyız” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE 3.5 MİLYON SURİYELİYİ SIRTLADI
“Suriyeli annelerin çocuklarını kaybetme korkusunu gördükçe bende bir anneyim ve çok üzülüyorum” diyerek sözlerine başlayan Kadın Dayanışma Platformu Kurucu Başkanı ve gazeteci Özgün Deniz Gündüz, “Kadının erkekle eşit tutulduğu tek yer göçtür. Hatta göç sırasında yaşanılan sıkıntılarda çekilen acıları kadınlar erkeklerden daha fazla yaşar. Kadınların sırtlandığı bu zorlukları Türkiye de, 3.5 milyon Suriyeliye kucak açarak sırtladı. Bence her ülke eşit şekilde kendine sığınmak isteyenleri alsa ne bu kriz bir ülkenin içinde yaşanır ne de bu kriz bu kadar kötü hale gelirdi. Ben bir gazeteci ve anne olarak böyle düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım