“Göçmenler sığındıkları bölgelerin ekonomisini canlandırıyor”

Tarih: 28 Ekim, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve iki gün süren Kartepe Zirvesi’nin son oturumlarından biri de ‘Ekonomi ve İş Gücüne Katılım’ konulu akademik sempozyum oldu. Dr. Emre Saygın, Dr. Tahsin Yamak, Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, Gizem Kurban, Dr. İsmail Ciğerci ve Emine Uçak Erdoğan sempozyuma konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel ve Prof. Dr. Gizem Kurban, ‘Suriyeli Küçük Esnafların Yerel ve Ekonomik Entegrasyona Katkıları’ konusunu işlerken İstanbul’un Sultanbeyli ilçesi örneği ile ilişkilendirerek açıklamalar yaptı.

SURİYELİLER TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR
Genel olarak açıklamada şu ifadeleri kullandılar; “Araştırmamızın sonuçlarına göre göç edenler sığındıkları yerleri ekonomik olarak canlandırıyor. Çünkü gittikleri yerde göçmenlerin hayatta kalabilmek için daha fazla çalışması gerekmektedir ve bu da ülkeye yarar sağlıyor. Ayrıca küçük ve büyük ölçekli 7000’den fazla şirket açan Suriyeli göçmenler, bu güne kadar 7 milyon dolarlık ticari işlem yaparak ülkemizin ekonomisine katkı sağladı” ifadelerini kullandı.

SURİYELİLERİN BANKALARIMIZDA 500 MİLYON DOLAR PARASI VAR
Dr. Emre Saygın ile Dr. Tahsin Yamak, ‘‘İnsan Onuruna Yakışan İş’’ kavramı etrafında ekonomik ve politik bir inceleme yaparak bilgiler aktardı. Daha sonra Dr. İsmail Ciğerci, Prof. Dr. Ersan Öz ile birlikte yaptığı araştırmayı açıklamak için yaptığı konuşmada, “Suriyelilerin Türkiye’de bulunan bankalarda 500 milyon dolar parası bulunuyor” diyerek vergi mükellefi olan Suriyeli mükelleflerin Türk vergi sistemine uyumunu açıklayarak sözlerini bitirdi.