Ulaşımda Kavşak Operasyonu

Tarih: 24 Aralık, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kent trafiğini rahatlatmak amacıyla, kentin ayrı noktalarına hemzemin kavşak inşa etmeye başladı. Ulaşım Dairesi Başkanlığınca TSE standartlarına uygun hazırlanan projelerle kavşak içerisinde ada, refüj ve kaldırımlar oluşturulacak ve böylece, trafikte önceden hem yayalar hem taşıtlar için güvenlik sorunu yaratan tanımsız alanların önüne geçilerek trafiğin bir düzen içerisinde akması sağlanacak.

KAVŞAKLAR RAHATLATACAK

Kent trafiğini rahatlatmak amacıyla yapılan çalışmada ilçe belediyelerinden ve vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda hemzemin kavşağı yapılması için rapor hazırlayan Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, kavşak yapım çalışmalarına başladı. Yapılacak çalışmalarla hayata geçirilecek olan hemzemin kavşaklar, trafik akışını rahatlatmakla kalmayacak, yaşanabilecek olan kazalarında önüne geçmiş olacak.

VATANDAŞ MEMNUN

Körfez İlçesi, Atalar mahallesi, Orhan Karabulut-Pazar-Yay caddeleri üzerinde bulunan kavşak noktasının düzenlenmesini talep eden mahalle sakinlerinden Sedat Arslan, “Döner kavşağın önünde kahvehane işletiyorum. Maalesef gençler ve gece geç saatlerde ortaya çıkan kontrolsüz sürücüler, hem yayalar hem taşıtlar için güvenlik sorunu yaratıyor. Kavşağın düzenlenmesine en çok biz seviniyoruz. Büyükşehir’e sorunumuzu çözdüğü için teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

KAVŞAK YAPILAN NOKTALAR

Körfez İlçesi, Atalar mahallesi, Orhan Karabulut-Pazar-Yay caddeleri üzerinde, Derince İlçesi, Yenikent mahallesi, Gazi Mustafa Kemal-Şehit öğretmen Erkan Aydın caddeleri, İzmit İlçesi, Sanayi mahallesi, Fevzi çakmak-Fırat caddeleri ve İzmit İlçesi, Yahya Kaptan mahallesi, Sarı mimoza-Bestekar Amir Ateş caddeleri üzerinde planlama çalışmaları yapıldı, düzenleme işi en kısa sürede başlayacak.

İzmit İlçesi, Alikahya Cumhuriyet mahallesi, Sefa Sirmen-Çetin Emeç caddeleri üzerinde, İzmit İlçesi, Alikahya Cumhuriyet mahallesi, Altıncıoğlu-Uğur Mumcu caddeleri üzerinde, Kartepe İlçesi, Ulus mahallesi, Nur-Sakıp Sabancı caddeleri üzerinde, Kartepe İlçesi, Çepni mahallesi, Suadiye Bağdat-Çepni caddeleri üzerinde çalışmalar tamamen biterken, Kartepe İlçesi, 17 Ağustos mahallesi, 17 Ağustos-Dicle caddeleri üzerinde ki çalışmalar bitmek üzere.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen bu kavşak çalışmaları, Türkiye genelinde diğer illerin trafiklerine örnek oluşturacak. Daha önce trafik kargaşasına neden olan kavşaklar, yapılan çalışmalar sayesinde düzene girecek.