Şehir Tiyatrolarında final

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Şehir Tiyatroları bu ay sergileyeceği oyunlarının ardından 2006-2007 sezonunu kapatıyor. Ekim ayında perdelerini açan ve birbirinden güzel oyunlarla Kocaeli seyircisine tiyatro keyfi yaşatan Şehir Tiyatroları 30 Mayıs Çarşamba günü son oyunu ile birlikte perdelerini kapatacak. Şehir Tiyatroları her ay olduğu gibi bu ay da yine konuk oyunlara evsahipliği yapacak. İstanbul Şehir Tiyatroları, “İlk Göz Ağrısı”, Anadolu Meydan Sahnesi de “Barış Yaprakları” adlı çocuk oyunu ile SDKM sahnesinde perde açacak. “İlk Göz Ağrısı” adlı konuk oyun Cuma ve Cumartesi günü sahnelenecek. “Barış Yaprakları” adlı çocuk oyunu ise 16 Mayıs Çarşamba gününden itibaren sezonun kapanacağı 30 Mayıs Çarşamba gününe kadar Kocaelili miniklerle birlikte olacak.

“İLK GÖZ AĞRISI”NI UNUTMAYIN
İstanbul Şehir Tiyatroları; Feraizcizade Mehmet Şakir´in yazdığı, Erhan Yazıcıoğlu´nun sahneye taşıdığı “İlk Göz ağrısı” adlı oyunu yarın (Cuma) ve öbür gün (Cumartesi) SDKM sahnesinde Kocaeli seyircisi için sergileyecek.
T. Yılmaz Öğüt´ün uyarladığı oyununun dekor tasarımı Nilgün Gürkan, kostüm tasarımı Ayşen Aktengiz, oyun şarkısı (söz- müzik) Hazım Körmükçü, müzik planlama Hüseyin Tuncel, koreografi Eftal Gülbudak, ışık tasarımıCeyhun Ergül ve efekt tasarımı da Levent Akman´a ait.

EVLİLİK SORUNLARI KOMEDİ TADINDA
Türk Tiyatrosunun en eski örneklerinden biri olan oyununda seyirciye evlilik müessesesinde yaşanan sorunlar komedi tadında sunuluyor. Ahmet Vefik Paşa´nın açtığı tiyatroda onunla birlikte çalışmış ve hocalık yapmış olan komedya yazarımız Feraizcizade Mehmet Şakir, İlk Göz Ağrısı´nda, evlilik kurumu ve dönemin evlenme adet ve geleneklerini komedi formunda işliyor.

USTA OYUNCULAR
Oyunda , Bestem Türen (Naile), Gül Akelli (Beytiye), Uğurtan Atakan (Bahtiyar), Burteçin Zoga (Ceri Hasan), Gürol Güngör (Zaik), Funda Postacı Kıpçak (Akile), Ümit İmer (Durmuş), Yonca İnal (Mukadder), Işıl Zeynep Tangör (Zevkiye), Aslı Narcı (Hizmetçi), Selçuk Yüksel (Kahveci), Esra E. Karabaş (Kanuni Melahat), Güneş Han, Yeliz Tozan Uysal, Pınar Aygün, Esra Ede (Kızlar), Gökhan Eğilmezbaş, Doğan Altınel, Yalçın Avşar, Oğuzboy Vedat Şahin, Mevlüt Demiryay (Erkekler) rol alıyor.