Prof. Ağaçdiken, ‘’Covid-19 kalp kasında hasar oluşturabiliyor’’

Tarih: 3 Nisan, 2021
a a a

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler doğrultusunda Covid-19 vakaları, tüm ülkede olduğu gibi Kocaeli’de de artış eğiliminde bulunuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına “Covid-19 ve Kalbe Yansıması” konusu üzerine açıklamada bulunan Kocaeli Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşen Ağaçdiken Ağır “Covid-19 enfeksiyonuna yakalanmış yaklaşık her 5 kişiden bir tanesinde az veya çok kalp tutulumunun olduğunu biliyoruz. Kalpte en fazla kalp kasında hasara yol açıyor. Bu bazen şikayete yol açarken bazen de sessiz ilerleyebiliyor ve ancak bazı testler ile tanı konabiliyor. Bunun yanında kalp krizine veya ritm bozukluklarına da sebep olabiliyor” dedi.

“KALP HASTALARI DAHA DİKKALİ OLMALI”Konuşmasına pandemi döneminde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı ve sağlık çalışanlarını anarak başlayan Kocaeli Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşen Ağaçdiken Ağır, “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşamını kaybeden tüm vatandaşlarımızı ve özellikle sağlık çalışanı meslektaşlarımı anarak başlamak istiyorum. Pandemi tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de çok kötü etkiledi. Öncelikle solunum sistemini tutmakla birlikte bazı hastalarda kalp hastalıklarına yol açabildiği de gösterilmiş durumdadır. Şimdi Covid-19 ve kalp hastalıkları dediğimiz zaman birkaç noktada bunu sizlere özetlemek isterim. Birincisi; kalp hastalığı olan bir hastada acaba Covid-19 geliştiğinde kalp hastalarımız bunu daha ağır mı atlatıyorlar? Bu sorunun cevabı; maalesef evet. Özellikle kalp yetersizliği, kalp damar hastalığı, yüksek tansiyon ya da şeker hastalığı olan bireylerin bir kısmı Covid-19’u diğer bireylere göre yaklaşık üç- beş kat daha ağır atlatıyorlar. Bu yüzden kalp hastalığı olanların bu hastalıktan korunması için ellerinden geleni yapmaları bizim için çok çok önemli. Altta yatan kalp hastalığı olanlarda Covid-19'a bağlı ölüm gibi bir takım komplikasyonları maalesef daha fazla görüyoruz. Bu anlamda; lütfen sevgili kalp hastalarımız kendinizi koruyun! Maske, mesafe ve hijyene dikkat” şeklinde konuştu.

“SAĞLAM BİREYLERDE KALP HASTALIKLARI GELİŞEBİLİR”

Hiç kalp hastalığı olmayan ve Covid-19 geçiren kişilerde yeni kalp hastalıkları gelişebileceğini belirten Ağaçdiken Ağır, “Bu bazı kişilerde daha az veya hiç şikayet oluşturmuyor ama bazı kişilerde kalp yetersizliğine veya kalple ilgili şok tablosuna kadar giden sonuçlara da yol açabiliyor. Onun dışında kalbi besleyen damarları etkileyerek kalp krizine neden olabiliyor. Yine bir takım ritim bozukluklarına da yol açabiliyor. Hastaneye yatmayan, evinde tedavi alan hastalarda kalple ilişkili tüm belirtileri takip etmek veya testleri sürekli yapmak mümkün değil tabi ki, ancak kalple ilişkili olduğunu düşündüğünüz bir şikayet gelişirse o zaman mutlaka kalple ilişkili bir tutulum var mı yok mu bunu araştırmak için bizlere başvurunuz” dedi.DÜNYADA VİRÜS SONRASI KALICI ETKİLER ÜZERİNE ENDİŞE VAR
Diğer bir önemli noktanın, hastalığı geçiren kişilerde uzun dönemde kalıcı hasarlar olabileceği üzerine endişeler olduğunu belirten Prof. Ağaçdiken Ağır, “Bu Covid-19 geçirmiş her hasta için ya da her sistem için geçerlidir. Şöyle ifade etmek gerekirse; Covid-19 geçirmiş ve iyileşmiş kişilerde, uzun dönemde akciğer, beyin veya kalp fonksiyonlarında bozulma gelişebilir mi? Bu sorunun cevabını şu anda net olarak vermek mümkün değil ama dünyada bu yönde bir endişe var ve bununla ilgili çalışmalar da yapılıyor.

“DÜNYADA VİRÜS SONRASI KALICI ETKİLER ÜZERİNE ENDİŞE VAR”
Diğer bir önemli noktanın, hastalığı geçiren kişilerde uzun dönemde kalıcı hasarlar olabileceği üzerine endişeler olduğunu belirten Prof. Ağaçdiken Ağır, “Bu Covid-19 geçirmiş her hasta için ya da her sistem için geçerlidir. Şöyle ifade etmek gerekirse; Covid-19 geçirmiş ve iyileşmiş kişilerde, uzun dönemde akciğer, beyin veya kalp fonksiyonlarında bozulma gelişebilir mi? Bu sorunun cevabını şu anda net olarak vermek mümkün değil ama dünyada bu yönde bir endişe var ve bununla ilgili çalışmalar da yapılıyor.

ANİ ÖLÜMLER VE KALP YETMEZLİKLERİ ARTTIProf. Ağaçdiken Ağır “Tüm bu değindiğimiz konular dışında kardiyoloji ile Covid-19’u birleştiren son nokta şu ki, bu pandemi döneminde hepimiz çok korktuk ve hepimiz tabii ki evlerimize kapandık. Birtakım şikayetleri olan hastalara biz de dedik ki: çok acil olduğunu düşünmediğiniz zaman bizimle iletişime geçin- hastaneye gelmeyin. Bu dönemde biz görüntülü arama, mesajlaşma ya da telefonla hizmet vermeye çalıştık. Ancak acil durumlarda Covid-19 riskini göze alarak mutlaka hastaneye başvurun dedik. Bulaş korkusu yüzünden bazen gerçekten hastaneye gitmesi gereken hastalar hastaneye gelmedi. Bu durum sadece Türkiye'de değil tüm dünyada yaşandı. Kardiyoloji açısından pandemi döneminde Covid-19 ile ilişkili olmayan kalp krizi ve ani ölümler de arttı. Bu nokta bizi şu açıdan ilgilendiriyor; gerçekten acil olduğunu düşündüğünüz bir şikayetiniz olduğunda bulaş riskini ikinci plana koyup hastanelere lütfen başvurunuz” dedi.

“KALP HASTALARI GEREKTİĞİNDE HASTANEYE GİTMELİ, KORONADAN KORKMAMALI”
Tüm sağlık çalışanlarının artık bu hastalıkla nasıl başa çıkabileceğini ve nasıl korunabileceğini iyi öğrendiğini söyleyen Prof. Ağaçdiken Ağır, “İnsanlar acil bir şikayeti olduğunu düşünüyorsa bulaş korkusunu bir kenara bırakıp hastaneye başvurmalıdır” dedi. Konuşmasını “Yani özetle Covid-19 vücutta pekçok sistemi olduğu gibi kardiyovasküler sistemi de tutmaktadır. Gelişen şikayetleri göz ardı etmemek, kendinizi iyi dinlemek, iyi yorumlamak ve gerektiğinde de uygun hekimlere başvuru yapmak oldukça önemlidir” diyerek bağlayan Prof. Ağaçdiken Ağır konuşmasının sonunda herkese çok sağlıklı günler dilediğini ve pandemiyi hep birlikte tedbirlere uyarak rahat bir şekilde atlatabileceğimizi ifade etti.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım