Kral Tökeli´nin hayatını anlatan kitap tanıtıldı

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Macar Kralı Tökeli İmre´nin hayatını anlatan “İmre Thököly ve Türkiye” adlı kitap dün düzenlenen törenle edebiyat dünyasına tanıtıldı. Macar yazar Dr. İstvan Şeres tarafından kaleme alınan kitabın tanıtımı için Sekapark´taki Kral Tökeli Anıt Mozolesi başında bir tören düzenlendi. Macar Kralı´nın Kocaeli topraklarında yaşamış olmasından büyük onur duyduklarını kaydeden Başkan Karaosmanoğlu, “Kral Tökeli, Macarların bizdeki en önemli emanetidir. Emanete gözümüz gibi bakıyoruz” dedi.

MACARLAR BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve Macaristan´ın İstanbul Başkonsolosu Bayan Maria Szekely´in evsahipliğinde gerçekleştirilen tanıtım törenine Türk - Macar Dostluk Derneği Başkanı Prof Dr. Geza Devit, Dostluk Derneği üyeleri, Türkologlar, edebiyatçılar ve çok sayıda davetli katıldı. Tören iki ülkenin Milli Marşları´nın dinlenmesi ile başladı. Daha sonra Macaristan İstanbul Başkonsolosu Bayan Maria Szekely, Kral Tökeli´nin anıt mezarına çelenk bıraktı.

DOSTLUĞU ARTIRMALIYIZ
Çelenk sunumunun ardından bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kral Tökeli İmre´nin Türk ve Macar halklarını birbirine bağlayan en önemli unsurlardan biri olduğunu söyledi. Macar Kralı´nın Kocaeli topraklarında yaşamış olmasından büyük onur duyduklarını ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, “Kral Tökeli, Macarların bizdeki en önemli emanetidir. Emanetinize gözümüz gibi bakıyoruz. Kral Tökeli iki ülke arasındaki dostluğun daha da gelişmesine neden oldu. Bu sevgimizin bundan sonra da devam etmesini diliyorum” dedi.

MİNETTARIZ
Törende konuşan Macaristan´ın İstanbul Başkonsolosu Maria Szekely de Kral Tökeli sayesinde Türk- Macar dostluğunun büyük anlam kazandığını ifade etti. Bayan konsolos “Türklerin misafirperverliği tüm dünya tarafından bilinir. Kral Tökeli´ye sahip çıkmanız da bu misafirperverliğin bir göstergesi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de tarihimize sahip çıkarak onun adına Sekapark´ta muhteşem bir anıt mozole yaptı. Onu anmak için artık bir noktamız var. Bu anlamlı jest için her zaman minettarız” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Karaosmanoğlu, Macar misafirlerine Kocaeli´nin simgesi olan saat kulesi maketi hediye etti. Türk – Macar Dostluk Derneği de Başkan Karaosmanoğlu´na bir Osmanlı fermanı hediye etti. Törenin sonunda İmre Thököly ve Türkiye adlı kitabın yazarı Dr. İstvan Şeres kitabını okurlar için imzaladı. Tören düzenlenen kokteyl ile sona erdi