Kocaeli, Çanakkale´ye akın etti

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Bu vatan için, bu topraklar için, bizler için canlarını seve seve feda eden yüz binlerce şehidimizin yazdığı Çanakkale destanının 91. yıl dönümünde yapılan etkinliklere, Kocaelililer de katıldı. Büyükşehir Belediyesi`nin organizasyonuyla Gelibolu yarımadasına giden 750 hemşehrimiz, ilimize duygu dolu hatıralarla döndü.

YENİ DENİZ OTOBÜSLERİYLE
Kısa bir süre önce filoya katılan Karatepe ve Akçakoca adlı yeni deniz otobüsleriyle gerçekleştirilen organizasyon, hiç kesilmeyen sağnak yağmura rağmen amacına ulaştı. Cuma günü akşam saatlerinde İzmit marinada toplanan sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, yaklaşık 6 saat süren bir yolculuğun ardından ilk olarak Ecebat`a uğradı. Gelibolu yarımadasındaki şehitlikleri gezmek amacıyla otobüslere binen Kocaelililer, güzergah üzerinde bulunan Türk ve yabancı mezarlıklarının önemli bir bölümünü görme imkanı buldu. En çok ilgi gören şehitlik ise, asker ve komutanların tamamının hayatını kaybettiği, 57. Alay Şehitliği oldu.

57. ALAY ŞEHİTLİĞİ
Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün ünlü “Ben size taarruz etmeyi emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum” emrinin muhatabı olan 57. Alay`ın şehitliğinde, Halep`ten Konya`ya, İzmit`ten Selanik`e kadar Osmanlı topraklarının her bölgesinden gelen genç bedenler, şehadet şerbetini içmişti. Bu isimlerden üçü olan Süleyman oğlu Ahmet, Mustafa oğlu Ahmet, Veli oğlu Eyüp`ün temsili kabirlerinde, Kocaelililer duygu dolu anlar yaşadı.

BAŞKAN, BAŞBAKAN`LA
Kocaelililer şehitlikleri gezerken, Başkan Karaosmanoğlu sağnak yağmur nedeniyle Çanakkale Stadı`ndan 90. Yıl Kültür Merkezi`ne alınan resmi törenlere katıldı. Çanakkale Polisevi`nde Başbakan`la bir süre görüşme fırsatı da yakalayan Karaosmanoğlu, daha sonra deniz otobüslerine geri döndü. Deniz otobüslerinde yine Kocaelililerle bol bol sohbet eden Başkan Karaosmanoğlu, daha sonra geziyi değerlendirdi.

“KÜLTÜR GEZİLERİ ÖNEMLİ”
Bu topraklar ucuza alınmamış. Çanakkale yaşanmış bir destan. Çanakkale`yi unutmamak gerekir” diyen Başkan Karaosmanoğlu, tarihi mekanların gezilmesini ve gençlere öğretilmesini önemsediklerini belirtti. Başkan Karaosmanoğlu, “Bu nedenle gemilerimizle özellikle tarihi öneme sahip sahil kentlerimizi düzenli olarak ziyaret edebiliriz. Bundan sonraki süreçte kültür gezilerine ağırlık vermek istiyoruz. Çanakkale, İstanbul ve diğer tarihi kentlerimiz, Kocaeli için artık su yolu haline gelmelidir” dedi.

ANZAKLAR KARŞILAŞTIRMASI
Savaşta hayatını kaybeden “Anzak” askerlerinin ana vatanları olan Avustralya ve Yeni Zelanda`da, devletlerin Çanakkale ziyaretlerine verdikleri büyük önemi hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, “Biz bu topraklar için, bizler için hayatlarını seve seve veren şehitlerimize daha fazla değer vermeli, verdiğimizi göstermeliyiz. Bu görevi sadece bir insan olarak değil, kurumlar olarak da yerine getirmeliyiz” şeklinde konuştu.

ASKERDEN ÖNCE ÇANAKKALE`YE
Her Türk gencinin askere gitmeden önce mutlaka Çanakkale`yi görmesini tavsiye eden Başkan Karaosmanoğlu, destansı mücadelenin verildiği topraklara giden gençlerin böylece askerliğin önemini daha iyi kavrayacağını, gereklerini yerine getireceğini söyledi. Çanakkale ziyaretinin basit bir ziyaret veya tatil amaçlı bir gezi olmadığını da vurgulayan Karaosmanoğlu, “Yabancıların gösterdiği ilgiden daha fazlasını göstermek, o toprakları daha fazla sahiplenmek zorundayız” diye konuştu.