KO-MEK´le ekmek sahibi oldular

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir

KO-MEK engelleri aşarak yaşama daha güçlü sarılan vatandaşların en güçlü destekçisi olmaya devam ediyor. KO-MEK kurslarına katılan engelli vatandaşlar birer birer meslek sahibi oluyor. Son olarak KO-MEK Tavşan Yetiştirme Kursu´na katılan 9 kursiyer Bizim Köy Engelliler Üretim Merkezi´nde çalışmaya başladı.

UYGULAMALI EĞİTİM
Bizim Köy Engelliler Üretim Merkezinde tavşan yetiştiriciliği kursu veren KO-MEK 9 engelli vatandaşı daha meslek ve iş sahibi yaptı. Usta öğretici M. Murat Gürle tarafından verilen 110 saat süreli eğitime toplam 10 kursiyer katıldı. Derslerde kursiyerlere tavşan yetiştiriciliği ile ilgili tüm bilgiler verildi. Usta öğretici Gürle, kursiyerlere önce tavşan ırklarını öğrettiklerini söyledi. Tavşan yetiştiriciliğinde ırkların çok önemli olduğunu dile getiren Gürle, ayrıca “tavşan barınak ve özelikleri, yetiştirilmesindeki ekipmanlar, tavşan hastalıkları ve önlemleri, tavşan ırklarının ıslah edilmesi konuları uygulamalı olarak kursiyerlere öğretildi” dedi.

İŞ SAHİBİ OLDULAR
Bizim Köy Engelliler Üretim Merkezi´nde işbaşı yapan KO-MEK kursiyerleri ise hayatlarından oldukça memnun. KO-MEK´in hayatlarını değiştirdiğini ifade eden kursiyerler, “Bu kurs sayesinde hem bir meslek öğrendik hem de KO-MEK referansı ile iş bulduk. Hayatımız KO-MEK öncesi ve sonrası şeklinde adeta ikiye ayrıldı. Geleceğe şimdi daha güvenli bakıyoruz” yorumunu yaptı.