İZGABİS, Kocaeli´ne çağ atlatacak

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli`nde doğalgazın alt yapı haritası çıkarılıyor. Tüm dağıtım hatları, regülatörler, servis kutuları, iç tesisat ve malzeme bilgileri ile abone, fatura, sözleşme ve açık adres bilgilerini içinde barındıracak olan yeni sistem sayesinde, İZGAZ kazalara daha kısa sürede ve doğru bir şekilde müdahale edebilecek, sorunları daha kısa sürede çözebilecek, hizmetin hızı ve kalitesini artıracak.

COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ
Faydaları saymakla bitmeyen bu sistemin adı İZGABİS. Yani İZGAZ Altyapı Bilgi Sistemi. Kocaeli bölgesi için doğalgaza özel bir coğrafi bilgi sistemi olan İZGABİS, doğalgaza ilişkin bilgi adına ne varsa, bilgisayar ortamında hızla ulaşılmasını sağlıyor. Hem de haritalar üzerinde. Bu haritalar üzerinde istenilen bilgi sorgulaması da yapılabiliyor. Mesela:

HER ŞEY ÖNEMLİ
Her boru cinsinden toplam hat uzunluğu, boruların çapları, imalatçıları, boruyu besleyen regülatör, (tipi, markası, kapasitesi, merkezi-ferdi ısıtma sistemi) kapı önündeki regülatör, hatlar üzerindeki vanaların yeri, binaların bölge içindeki konumu, bir sokakta kaç abone, her binada kaç daire bulunduğu, kaçının gaz kullandığı, kaçının sözleşme imzalayıp imzalamadığı, tüm kutulardaki doğalgazın beslediği daire sayısı, o kutu içindeki basınç düşürme cihazının markası, kapasitesi, o kutunun yeri…

HATTA PATLAMA OLURSA KAÇ EV ETKİLENİR?
İstenilen bilgiyi birkaç saniye içinde hazır hale getiren bu sistemin avantajlarından bazılarını şöyle ifade edebiliriz: Bir yerde gaz kesilmesi gerekiyorsa hangi vanadan kesilmesi gerektiği, ana hattın hangi bölge regülatörden beslendiği, olası tehlikede hangi vanadan kapatılacağının tespiti, bir regülatörü devre dışı bıraktığımızda kaç abonenin etkileneceği, ilçelere, beldelere ve mahallelere göre gaz tüketim haritaları, her bölgeye göre doğalgaz kullanan ve kullanmayan abone sayısı, yine bölgelere göre ulaşılabilecek net abone rakamları…

YIL SONUNDA DEVREDE
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İZGAZ yönetiminin büyük önem sistemin kusursuz işlemesi amacıyla İZGAZ bünyesinde bir şeflik oluşturuldu. Şimdilik 3 kişiden oluşan bu şeflik, bilgiyi tüm birim ve yöneticiler için kullanıma hazır hale getirecek.
2005 yılı ortasında hizmete giren şefliğin, tüm çalışmaları 2006 sonuna kadar tamamlaması, 2007`nin ilk günleri ile birlikte sistemin devreye girmesi hedefliyor.

ÖLÇÜMLER BAŞLADI
Sistemin faaliyete girmesini sağlayacak olan saha bilgileri bir süre önce toplanmaya başladı. İZGAZ onaylı kimliklerle çalışan müteahhit firmaya bağlı saha bilgi toplama elemanları, Kocaeli`nin her yerini sırayla dolaşarak röferleme (koordinatlı yer belirleme çalışması) yapacak. Hiçbir şekilde dairelerin içine girmeden ve zile basmadan çalışacak olan görevliler, bina içlerinde ve önlerinde metre ile ölçümler yapacak, kapı önüne kadar uzanan doğalgaz hatlarıyla ilgili tüm bilgileri kayıt altına alacak.

SONRAKİ AŞAMA FAY HATLARI
İZGAZ yönetiminin bundan sonraki hedefi fay hatları için özel önlem almak. İZGABİS devreye girdikten sonra doğalgaz hatları ile fay hatlarının kesiştiği noktalar tespit edilecek. Ardından da bu bölgeler için alınabilecek özel uygulamalar devreye sokulacak. Depremin doğalgaz hatları vasıtasıyla tahribatı artırmasına izin verilmeyecek.

ERDOĞAN: ÇOK ÖNEMLİ
İZGABİS`in çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyleyen genel müdür İmad Erdoğan, benzer sistemin şu ana kadar sadece İstanbul`da, İGDAŞ tarafından kullanıldığını, ancak o sistemin Kocaeli`ndeki kadar detaylı olmadığını söyledi. Erdoğan, “Artık pazarlama stratejileri ile acil durum planlamalarını daha rahat bir şekilde yapabileceğiz. Pek çok açıdan hizmetin hızı ve kalitesi daha da artacak” şeklinde konuştu.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım