“İki koyun güdemeyen, başbakan olacak”

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile birlikte katıldığı Kocaeli mitinginde, Perşembe Pazarı´nda yaklaşık 70 bin kişiye hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye´nin 4 yılda geldiği noktayı anlattı. Konuşmasında siyasi parti genel başkanlarını tek tek eleştiren Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal´ı anlatırken, iki koyun gütmesini beceremeyen birinin, başbakanlığa talip olmasına anlam veremediğini söyledi.

PEPE´DEN BAYKAL´A ÇAĞRI
Perşembe Pazarı´nda geniş güvenlik önlemleri altında düzenlenen mitinge, aşırı sıcağa rağmen katılım oldukça yüksekti. Milletvekili adaylarının tanıtımı ile başlayan mitingin açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başbakan Erdoğan´ın desteği sayesinde büyük bir hizmet hamlesi başlattıklarını söyledi. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ise konuşmasında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal´ın hakkında ortaya attığı 620 daire yalanını cevapladı. “Baykal´ı ya güneş çarptı, ya meydanlar çarptı, ya da anketler çarptı” diyen Pepe, “Oğlumun 500-600 dairesi varmış. Bunu çıkıp ispatla. İspatlayamazsan seni namert ilan ediyorum. Şerefsiz ve haysiyetsiz ilan ediyorum” sözleriyle Baykal´ı iddialarını cevaplamaya davet etti.

ÇANKAYA MİLLETİNDİR
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün konuşmasında 4.5 yılda yapılan hizmetleri değerlendirdi. Nüfusu 10 binin altında olan beldelere altyapı desteği yaptıklarını, yaz sezonunda hizmetlerin yapılabilmesi için kesintileri kaldırdıklarını, köylere yol ve su için destek aktardıklarını dile getirdi. Dışxişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirip, “Çankaya milletindir, milletin olacaktır. Ne benim, ne onun, ne bir başkasının olmayacaktır. Meclisten kaçanlara millet hesabını soracaktır. Bu ülke 4.5 yıl önce yangın yeriydi. Yangını söndürdük, evin içini donatıyoruz. Oysa bunlar sadece çamur atıyor. Biz, iş üretiyoruz. Siz bize yola devam derseniz, biz bu hizmetleri üretmeye devam ederiz” dedi.

EN BÜYÜK MİLLET
Tezahüratlar eşliğinde konuşmasına başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmit´e bağlı beldelerin isimlerini ezberinden tek tek sayarak başladığı konuşmasında, zoraki demokrat olunmayacağını söyledi. Milletin iradesine saygı duymak gerektiğini anlatan Erdoğan, Özal´ın 263, Demirel´in 244, Sezer´in 330 oyla Cumhurbaşkanı olduğunu belirterek, ”Abdullah bey 357 oy aldı, ama Cumhurbaşkanı olamadı. Biraz sayı saymayı bilirim. Acaba hangi rakam daha büyük diye epeyce düşündüm, işin içinden çıkamadım. Boşa koydum olmadı, doluya koydum almadı misali, bunca oya rağmen Abdullah beyin niye seçilemediğini anlayamadım. Arkadaşlarıma danıştım, Anayasa Mahkemesi´nden daha büyüğü var mı diye. Yok dediler. Biraz düşündüm, var dedim. En büyük millet. Haydi millete gidiyoruz dedim. İşte size geldik. 22 Temmuz cumhurun, yani sizin gününüz. Bakın gerekirse biz baldıran zehirini içer, görevimizi sandıkta yaparız. Bunlara bakmayın, bunlar iyi gün demokratları” sözleriyle cumhurbaşkanı seçimini engelleyenleri millete şikayet etti.

BAYKAL´IN KLAVUZU KARGA
Türkiye´nin 5 yılda geldiği noktayı anlatan Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Baykal´ın rakamları saptırdığını, yalan söylediğini belirterek, “Bunun kılavuzu kargadır. Kılavuzu karga olanın akıbetini herkes bilir. Adamda yalan bol. Tutmuş saatime takmış. 60 bin dolarmış. Paran çoksa gel sana 15 bin dolara vereyim. Yok olmadı 10 bin dolara vereyim. Bak Osman beye de iftira atmış. Zaten o da söyledi. Eğer bu iftiralarını ispat edemezsen namertsin. Bunlara cevap veremezsen, millet seni sandığa gömecek. Bu millet yalancı siyasetçiden, hortumcudan, iftiracıdan çok çekti” şeklinde konuştu.

KOYUN BİLE GÜDEMEZ
CHP Genel Başkanı Baykal´ın gazetelere verdiği ilanlardaki yalanlara değinen Erdoğan, “Devletin başbakanlığına soyunmuş zavallı. Daha reel faizin ne olduğunu bilmiyor. Bugün reel faiz yüzde 10´un altında. O yüzde 19 diyor. Bunu bile bilmiyor. İki koyun güdemeyen adam, kalkmış başbakan olmak istiyor. Alın size bir yalan daha. Ülkemizin borcu 403 milyar dolarmış. Oysa sadece 183 milyar dolardır. Sana hangi karga bu aklı veriyor. Bu kargalardan kurtul. Ama ben Baykal´dan memnunum. Onun sayesinde bizim değerimiz artıyor. Yaş 70, hala iftira ile uğraşıyor. İşsiz sayısında bile yalan söylüyor. Oysa biz göreve geldikten sonra 2.4 milyon insan iş sahibi oldu. Beni teröre teslim olmuş gibi gösteriyor. Oysa onun Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptığı 1995 yılında verdiğimiz şehit sayısı bin 158, bu yıl ise sadece 73´tür. Ama biz tek bir şehidimiz bile olsun istemiyoruz. Çünkü tek bir şehit bile 550 milletvekilimizden daha değerlidir. Senin bu ülkene sevdan yok, aşkın yok. Sen bu ülkeye yüksün yük” diye konuştu.

BATAKLARI KURUTTUK
Konuşmasında MHP´yi de eleştiren Başbakan Erdoğan, “Al birini vur ötekine” sözleriyle, birbirlerinden farklı olmadıklarını anlattı. Hükümeti, koalisyondan devraldıklarını, 22 bankayı fona devretmek zorunda kaldıklarını ve bu bankaların 40 milyar dolar batırdığını anlatan Erdoğan, memur ve işçilerden aynı dönemlerde kesilen 13.5 katrilyon liralık nemada MHP, CHP, DSP, ANAP, DYP´nin hepsinin vebali olduğunu, bu parayı kendilerinin ödediğini söyledi. Konuşmasında İmar Bankası olayına değinerek Cem Uzan´ı eleştiren Başbakan, “Mazotçular türedi. Oysa biz zaten çiftçiye son 4 yıldır mazotu 1 YTL´den veriyoruz. Ama İmarzedelerden 9 katrilyon alanlar ortada yok. Eğer sen dürüstsen, baban dürüstse, kardeşin dürüstse, gelsin 9 katrilyon liranın hesabını versin. Önce o parayı öde, sonra mazotu konuş. Kıbrıs Rum kesiminde sanal şirket kurup, uluslararası mahkemelerle ülkemizden para koparmaya çalışmakla olmaz. Bu can bu bedende olduğu sürece, nereden karar getirirsen getir, tüyü bitmemiş yetimin hakkını sana yedirmem. Benden tek kuruş alamazsın. Bakın bunlar damdan düşerek siyasetçi oldu. Ben halkın sofrasından kalkıp geldim” dedi.

BÜYÜME HIZINDA REKOR
Baykal ve onun gibilerin Atatürk´ün kurduğu partiye layık olmadığını anlatan Erdoğan, kalkınma hızını 7.3´e ulaştırdıklarını, Atatürk´ten sonra en büyük kalkınma hızına eriştiklerini anlattı. Türkiye´de 110 bin derslik yaptıklarını, üniversite öğrencilerine verilen 45 milyon liralık aylık bursu 150 milyon liraya çıkardıklarını, sağlık hizmetlerinde reform yaparak, herkesin her hastaneye gidebildiğini anlatan Başbakan Erdoğan, şehit cenazelerinde yapılan saygısızlıklarla millet ile aralarına nifak tohumu sokmaya çalıştıklarını anlattı.

SİRMEN´İN YUVACIK YALANI
SEKA´nın kapatılmasına da değinen Başbakan, halkın hizmetine sundukları bu tesislerle Kocaeli´nin güzelleştiğini ifade etti. Konuşmasının son bölümünde Yuvacık Barajı´na değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Sefa Sirmen o olayda yalan söylüyor, benim adımı kullanıyor. Bakın bugün partisinde listeye bile giremedi. Ben ona bir söz vermedim. Zaten Yuvacık Barajı İzmit´e yetmiyor. O dönem aksine biz Gebze´ye, Dilovası´na, Darıca´ya su veriyorduk. Eğer suyun varsa oralara su ver. Ama geçen yıl susuz kaldınız. Niye? Çünkü baraj yetersiz. Yalanla, dolanla siyaset olmaz” diyerek, Sefa Sirmen´in iddialarını yalanladı. Konuşmanın sonunda Büyükşehir Belediyesi´nin Avrupa şampiyonu olan karate takımını kabul eden Başbakan, Kocaelispor Başkanı Serhan Gürkan´ın verdiği 41 numaralı özel formayı da kabul etti.