Her aşura bizi daha çok kenetliyor

Tarih: 6 Aralık, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Caferi Ehlibeyt Derneği’nin Darıca’da düzenlediği Aşura programına katıldı. Hüznün ve gözyaşının hâkim olduğu törende konuşan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Hepimiz ulu ağacın dalları ve kökleriyiz. Hepimiz kardeşiz’’ dedi.

KARBELA’DA YAŞANAN ACILAR HATIRLANDI

Caferi Ehlibeyt Derneği’nin Darıca Nene Hatun Stadı’nda gerçekleştirdiği Aşura etkinliğine Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Kocaeli Valisi Ercan Topaca, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Zeki Aygün ve M. Ali Okur, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş katıldı. Caferi Ehlibeyt Derneği Başkanı Yahya Kemal Utar ile yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen ve Muharrem ayının 10. gününde yapılan etkinlikte gözyaşları sel olup aktı. Caferiler, mersiyeler, ağıtlar ve düzenlenen temsili canlandırmayla Kerbela’da yaşanan acıları hatırladı.

AŞURA BİZİ KENETLİYOR

Etkinlikte bir konuşma yapan ve stadı dolduran Caferiler’e ‘’Aziz canlar’’ diye seslenen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bir kez daha Aşura mateminde buluştuk. Acımızı paylaştık. Ayrılığın değil birliğin, nefretin değil sevginin, kinin değil dostluğun, öfkenin değil sevincin harcını kardık. Ve hep birlikte “kardeşiz” dedik. Bugün; Hz. Hüseyin’in, Kerbela’da uğradığı o zulüm ve haksızlık, hepimizin yüreğinde derin bir sızıdır. Kerbela’nın toplumsal vicdanımızdaki yeri ve önemi çok büyüktür. Bugün, bir matem günü… Ama aynı zamanda sevginin de uyanış günüdür. Gözyaşlarımız kaynaşırken birliğimizin, beraberliğimizin coştuğu büyük bir gündür. Her Aşura; bizi birbirimize daha çok kenetliyor’’ ifadesini kullandı.