Erenler Cedit Konutları satışta

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Projesini uygulayacağı Erenler-Cedit mahallelerinin kesiştiği bölgede inşa edilecek konutları satışa çıkardı. Proje ile görünümü tamamen değişecek, adeta yeni bir kimlik kazanacak olan bölgede yaşam kalitesi çok üst düzeylere çıkacak. İlk etapta yer alan 596 konutla ilgili başvurular ise 8 Eylül tarihine kadar devam edecek.

BÖLGE SAKİNLERİ DE KATILDI
Kent Konut´un Saraybahçe Dolpin Kültür Merkezindeki genel müdürlük binasında yapılan satış kampanyası ile ilgili bilgilendirme toplantısına, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice ve Büyükşehir üst düzey yöneticilerinin yanı sıra bazı bölge sakinleri de katıldı.

HAK SAHİPLERİNE 5.1 MİLYON YTL
Toplantıda konutlar hakkında bilgi veren Kent Konut Genel Müdür Vekili Ahmet Karadağ, 1. etaplar bünyesinde 18 bloktan müteşekkil 596 daire inşa edileceğini, 16 ayda tamamlanacak konutların maliyetinin 26 milyon 250 bin YTL olduğunu söyledi. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Erenler-Cedit Mahallesi sakinlerine bugüne kadar 5 milyon 134 bin YTL ödeme yapıldığını hatırlatan Karadağ, hak sahiplerinden 91´inin projedeki konutlardan aldığını, bu konutların değerinin de 6.5 milyon YTL olduğunu kaydetti.

ÇOK UYGUN KREDİLERLE
Karadağ, dün itibariyle başlayan satış kampanyasında, 1. etapta yer alan konutların tamamını satışa sunmadıklarını ifade etti. B, C ve D tipi konutlardan birer adet ve E tipi konutların tamamını hak sahiplerine ayırdıklarını anlatan Karadağ, aylık kredi oranlarının da belirlendiğini söyledi. Karadağ, Vakıfbank´ın yüzde 20 oranında peşinat aldığını, geri kalan miktara 24 aya kadar yüzde 0.60, 48 aya kadar 0.98, 60 aya kadar 1.18, 120 aya kadar 1.29 oranında aylık faiz uyguladığını, bu rakamların piyasa koşullarına göre son derece uygun olduğunu aktardı.

“ART NİYETLİ İNSANLAR VAR”
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise Kentsel Dönüşüm Projesine engel olmak isteyen, art niyetli insanlar bulunduğunu belirterek, “İnsanları tedirgin ediyorlar. Halkımız, iyi niyetimizin önüne geçenlere izin vermemeli. Biz orada ikamet eden hiçbir vatandaşı mağdur etmedik, etmeyeceğiz” şeklinde konuştu. Başkan Karaosmanoğlu, bölgenin fiziki durumu nedeniyle Kentsel Dönüşüm´ün bir zorunluluk olduğunu söyledi, “Bize ‘düzenimizi değiştirmeyin´ diyenler var. Ama başka çaresi yok. Oralarda yaşanmaz. Gidin, görün” dedi.

BUNUN RANTI NEREDE?
Başkan Karaosmanoğlu, konunun “rant” kelimesi ekseni etrafında değerlendirilmesine de tepki gösterdi: “Belediye olarak burada biz daha fazla para harcayacağız. Bunun rantı nerede? Bizim niyetimiz insanları mağdur etmemek, kentimize hizmet etmektir. Kentte bu tür değişiklikleri peyderpey yaşacağız. Herkesin ev sahibi olması bizim için en büyük zenginliktir.”

“KÜMES” KELİMESİNE TEPKİ
Karaosmanoğlu, bölgede eylem yapan bazı kişilerin basına yansıyan “kümes istemiyoruz” şeklindeki değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine ise sert konuştu: “Ne demek kümes? Ben kümes kelimesini kabul etmiyorum, hakaret olarak kabul ediyorum. Halkımızın bunu söylediğine de inanmıyorum. Baraka denilmesini kabul edebilirim, ama kümesi asla. Bu evler iç dizaynından çevre düzenlemesine kadar her şeyiyle kaliteli yapılıyor. Bu nedenle bu değerlendirmeleri hiçbir şekilde hak etmiyorlar.”

CUMHURİYET ÖRNEĞİ
Başkan Karaosmanoğlu, Kentsel Dönüşüm Projesinin uygulanması konusunda yaşanan kısmi tepkilere ise “Cumhuriyet” örneğini verdi. “Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı enkazının üzerinde yükseldi. Ama çok kolay olmadı, çileler çekildi, yoklukla, düşmanla mücadele edildi” diyen Karaosmanoğlu, “Bize inanan ve güvenenler, hiçbir zaman mahcup olmayacak” değerlendirmesini yaptı.

16 AYDA TESLİM
İhalesi mayıs ayında, yer teslimi ise geçen ay sonunda yapılan, 1. adada yer alan konutların inşaatı çok yakında başlayacak. Bölgeye şantiyesini kuran müteahhit firma, konutların tamamını 16 ayda teslim edecek. Yaklaşık 60 bin metrekareyi kapsayan birinci adada 18 blok inşa edilecek. Bloklar 7-8 katlı olacak. Bölgenin en üst ve düzlük kısmında yer alan birinci etaptaki daireleri brüt 65, 91, 99 ve 131 üzerinden inşa edilecek.

KONUTLARIN SATIŞ FİYATLARI
B tipi konutlar: Zemin Kat (Brüt 124 m²) Peşin 98 bin YTL. Asgari peşinat tutarı 19 bin 600 YTL. Normal Kat (Brüt 134 m²) Peşin 105 bin YTL. Asgari peşinat tutarı 21 bin YTL.
C Tipi Konutlar: Zemin Kat (Brüt 95 m²) Peşin 77 bin YTL. Asgari peşinat tutarı 15 bin 400 YTL. Normal Kat (Brüt 100 m²) Peşin 81 bin YTL. Asgari peşinat tutarı 16 bin 200 YTL.
D Tipi Konutlar: Zemin ve Normal Kat aynı (Brüt 92 m²) Peşin 76 bin YTL. Asgari peşinat tutarı 15 bin 200 YTL.